Kolekcjoner podarował rowerki ukraińskim dzieciom. Miasto prowadzi zbiórkę rowerów i hulajnóg.

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE/katowice.eu Kolekcjoner podarował rowerki ukraińskim dzieciom. Miasto prowadzi zbiórkę rowerów i hulajnóg.

Kolekcjoner podarował rowerki ukraińskim dzieciom. Miasto prowadzi zbiórkę rowerów i hulajnóg

Dwa dziecięce crossy z lat 80. ubiegłego wieku trafią do ukraińskich dzieci. Te dwa zabytkowe rowery przekazał miastu Wojciech Mszyca, znany kolekcjoner starych rowerów i społeczny opiekun zabytków, który prowadzi prywatne muzeum M1 Cyklisty. To odpowiedź na apel Katowic "Koło na start dla uchodźców", czyli zbiórce rowerów i hulajnóg dla dzieci.

Kolekcjoner podarował rowerki ukraińskim dzieciom. Miasto prowadzi zbiórkę rowerów i hulajnóg

Rowery, rowerki biegowe, hulajnogi, zapięcia do rowerów, pompki, kaski czy światła. To wszystko przyda się najmłodszym, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie do Katowic. W mieście ruszyła zbiórka pod hasłem:  "Koło na start dla uchodźców".

Przeczytaj także: Spała z seniorką i trójką dzieci w samochodzie. Niespodziewany finał. Wzruszenie odbiera mowę

Pierwszym, który odpowiedział na apel był pan Wojciech Mszyca, znany kolekcjoner starych rowerów i społeczny opiekun zabytków, który prowadzi prywatne muzeum M1 Cyklisty. Od wybuchu wojny na Ukrainie stara się pomagać jak może, wożąc dary do punktów recepcyjnych, oczywiście na rowerze. A na powyższą zbiórkę przekazał dwa dziecięce Cross-y z lat 80 – tych, dorzucił też kask i piłkę do gry w „nogę".

Super Raport 22.03 (Goście: Paweł Kowal - KO, gen. Mieczysław Bieniek oraz Maciej Zaniewicz - PISM) Sedno Sprawy: Jarosław Gowin

Przed oddaniem rowerków i hulajnóg warto je wyczyścić napompować koła. W razie potrzeby Warsztat 77 z ulicy Gliwickiej w Katowicach, zgodził się wykonać podstawowy przegląd i serwis.

Czytaj także: Szkoła z Wodzisławia pomaga uchodźcom z Ukrainy. Rodzice oburzeni, bo... zawieszono treningi

- Cały czas staramy się zabezpieczać tym ludziom podstawowe potrzeby, ale już teraz myślimy także o ich aklimatyzacji. Rower traktujemy jako środek transportu, którym można dojechać do szkoły czy do pracy. To też forma rekreacji i zabawy, sposób na poznawanie miasta. Mamy nadzieję, że rowery posłużą naszym gościom, ułatwią im przemieszczanie się i dadzą poczucie niezależności a dzieciom sprawią radość, której im tak bardzo teraz potrzeba – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przeczytaj koniecznie: Szokujące słowa na Jasnej Górze. Nie uwierzycie, do czego porównali wojnę na Ukrainie! To się nie mieści w głowie

Gdzie można przynieść rowerki i hulajnogi?

Rowery i inne jednoślady a także osprzęt będą przyjmowane w siedzibie administracji Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Mieszka I budynek nr 2, w godzinach od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Popołudniami, w godzinach od 15:00 do 17:00 i w weekendy (sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-13:00), rowery można też dostarczyć do Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 13).

Sonda
Czy często jeździsz na rowerze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają