Co postanowił sąd?

Kontrowersyjna decyzja ws. śmierci Izabeli z Pszczyny. Czy ludzie dowiedzą się prawdy?

2024-06-18 16:16

Proces ws. śmierci Izabeli z Pszczyny, w którym zostało oskarżonych trzech lekarzy tamtejszego szpitala, będzie się toczył z wyłączeniem jawności. Taką decyzję podjął we wtorek, 18 czerwca, Sąd Rejonowy w Pszczynie, wyznaczając już pięć pierwszych terminów rozpraw. Kobieta zmarła w placówce we wrześniu 2021 r., bo lekarze mieli zwlekać z przeprowadzeniem aborcji.

Śmierć Izabeli z Pszczyny. Proces lekarzy z wyłączeniem jawności

17 września rozpocznie się proces ws. śmierci Izabeli z Pszczyny, ale będzie się on toczył z wyłączeniem jawności. Taką informację przekazała PAP Jolanta Budzowska, pełnomocniczka rodziny kobiety, dodając, że we wtorek, 18 czerwca, zdecydował o tym Sąd Rejonowy w Pszczynie, wyznaczając ponadto cztery kolejne terminy rozpraw:

  • 24 września;
  • 3 października;
  • 5 listopada;
  • 6 grudnia.

Sąd w Pszczynie odrzucił też wniosek o dopuszczenie do udziału w procesie przedstawicieli Ordo Juris. We wniosku powoływali się oni na art. 90 Kodeksu postępowania karnego, czyli organizacja społeczna może wziąć udział w powyższym postępowaniu, "jeżeli zachodzi potrzeba ochrony interesu społecznego lub interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka". Dalsza część tekstu poniżej.

Tak wygląda grób zmarłej Izy z Pszczyny. Kobietę pochowano z synkiem

Trzech lekarzy oskarżonych po śmierci Izabeli z Pszczyny

Za śmierć Izabeli z Pszczyny odpowie przed sądem trzech lekarzy tamtejszego szpitala: Krzysztof P. – zastępca kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego; Michał M. – ginekolog położnik pełniący poranny dyżur w izbie przyjęć; i Andrzej P. – ginekolog położnik pełniący wówczas dyżur popołudniowy na Oddziale. Prokuratura zarzuca im narażenie 30-latki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pozostającego w związku przyczynowo-skutkowym z nieumyślnym spowodowaniem jej śmierci (art. 160 par. 2 kk i art. 155 kk).

Izabela trafiła do placówki we wrześniu 2021 r., w 22. tygodniu ciąży - u dziecka już wcześniej wykryto wady rozwojowe. Kobiecie odeszły wody płodowe, ostatecznie zmarła w wyniku wstrząsu septycznego - zdaniem jej bliskich do tragedii doszło dlatego, że lekarze zbyt długo zwlekali z przeprowadzeniem aborcji.

Po śmierci Izabeli z Pszczyny przez cały kraj przeszła fala protestów pod hasłem "Ani jednej więcej", których uczestnicy krytykowali nie tylko zdarzenia ze szpitala, ale również wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają