Kopalnia

i

Autor: PG Silesia

Kopalnia Silesia zakończy wydobycie w przyszłym roku? "Projekt przynosi straty"

2020-05-07 11:05

Kopalnia Silesia w Czechowicach Dziedzicach, należąca do spółki PG Silesia, może zakończyć wydobycie w grudniu 2021 roku. Powód? Mimo dużego wkładu pieniężnego inwestora zakład dalej przynosi straty. Sytuację pogarsza epidemia koronawirusa.

Czarne chmury zbierają się na górnictwem. Z powodu koronawirusa spółki węglowe przeżywają kryzys, a jeszcze przed epidemią sytuacja ekonomiczna do wesołych nie należała. Podobnie jest w PG Silesia, spółce, do której należy kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Zarząd zakładu poinformował załogę o tym, że kopalnia przynosi straty. Są plany, by zakończyła wydobycie do grudnia 2021 roku.

- Przez 10 lat inwestor wyłożył blisko 1,5 miliarda zł, by kopalnia mogła fedrować, by niemal 2 tys. osób miało stabilne miejsca pracy i by każdy z naszych pracowników mógł czuć się bezpiecznie. Jednak w dobie postępującego kryzysu ekonomicznego inwestor nie może w nieskończoność finansować projektu, który przynosi straty - informuje załogę kopalni zarząd spółki.

- Po uwzględnieniu wszystkich czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych zaproponowano, by dla utrzymania finansowania zmienić założenia przyjętego wcześniej planu na plan krótkoterminowy. To z kolei pozwoli prowadzić wydobycie w PG Silesia do końca 2021 r. Wyeksploatowane zostałyby jeszcze cztery ściany: ściana 123 w pokładzie 477, ściana 301 w pokładzie 310, ściana 331 w pokładzie 330 o ściana 354 w pokładzie 315 - dodają przedstawiciele PG Silesia.

Jakie są zdaniem zarządu spółki powody obecnej sytuacji? - Postępujący proces dekarbonizacji w Europie, szybujące ceny uprawnień do emisji CO2, rekordowo niskie ceny węgla, zalewający nas surowiec z zagranicy, czy chociażby bardzo ciepła zima sprawiły, że sytuacja branży wydobywczej znacząco się pogorszyła - czytamy w komunikacie. - Dodatkowe problemy pojawiły się poprzez wyhamowanie gospodarki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - podkreślają przedstawiciele PG Silesia.

Wprowadzenie powyższego planu jest jednak możliwe dopiero wówczas, gdy dojdzie do porozumienia zarządu z górnikami w sprawie obniżenia pensji o 10 procent. Zarząd podkreślił, że na wdrożenie programu osłonowego w PG Silesia "miałyby wpływ również warunki geologiczne oraz kontynuacja dobrej współpracy i zaangażowanie pracowników".

Włamali się do restauracji i udawali, że śpią

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki