Kornawirus to NIC! Ta choroba ZABIJA prawie 300 osób dziennie! Niewielu chorych jest jej świadomych

i

Autor: pixabay.com

Kornawirus to NIC! Ta choroba ZABIJA prawie 300 osób dziennie! Niewielu chorych jest jej świadomych

2020-10-10 8:00

Fundacja Onkologia 2025 opublikowała raport dotyczący sytuacji osób z nowotworami w dobie pandemii koronawirusa w Polsce. Niestety, ich położenie jest bardzo trudne. - Gdy uwaga decydentów i opinii publicznej skupiała się na nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, w cieniu pozostawała sytuacja wielokrotnie większej grupy pacjentów onkologicznych - wynika z raportu, który obejmuje m.in. śląską służbę zdrowia.

Jak pokazują dane z raportu Fundacji Onkologia 2025 w dobie pandemii koronawirusa dramatycznie spadła diagnostyka jeśli chodzi o choroby nowotworowe. Raport dotyczy trzech województw: śląskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego. Jakie są wyniki? Dramatyczne. Jak czytamy liczba badań profilaktycznych np. mammografii czy cytologii spadła nawet o ponad 90 procent. Przykład? W kwietniu 2019 roku w województwie śląskim wykonano 11270 badań mammograficznych w ramach profilaktyki raka piersi. Rok później było ich zaledwie 423.

- Biorąc pod uwagę zmianę w stosunku do ubiegłego roku profilaktyka raka piersi jest najbardziej dotkniętym przez skutki pandemii obszarem onkologii ze wszystkich analizowanych w tym projekcie - informują autorzy raportu.

Niewiele lepiej wygląda sytuacja jeśli chodzi o badania cytologiczne. Na Śląsku nastąpił spadek ilości tego typu badań w kwietniu tego roku o 95 procent, zaś w maju w porównaniu rok do roku o 84,8 procenta. Raport prezentuje również dane dotyczące wydawania Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Jest ona wystawiana pacjentom z podejrzeniem choroby nowotworowej lub pacjentom z rozpoznaniem choroby. W normalnych warunkach ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. Tymczasem od marca do kwietnia odnotowywano spadki sięgające nawet 40 procent. Spadek widać także w liczbie konsyliów czy konsultacji chirurgicznych i radioterapii.

Co to oznacza? - Niemal we wszystkich dziedzinach onkologii analizowanych w tym projekcie odnotowano spadki liczby świadczeń lub liczby pacjentów w okresie największych obostrzeń sanitarnych. Wpływ pandemii widoczny jest na każdym z etapów ścieżki pacjenta onkologicznego - zauważają autorzy raportu. Dodają, że najbardziej dramatycznie wygląda sytuacja w dziedzinie diagnostyki.

Dlatego też prowadzone są różnego rodzaju akcje, takie jak "Rak nie poczeka na koniec epidemii", której celem jest uświadomienie Polaków, że to nowotwory są zdecydowanie groźniejsze niż trwająca pandemia. Autorzy raportu przypominają, że są one drugą przyczyną śmierci w Polsce. Jednocześnie zauważają, że dostępne prace naukowe z czasu potwierdzają istotne, negatywne skutki ograniczenia dostępności do diagnostyki i leczenia onkologicznego. Postulują monitorowanie dostępności świadczeń onkologicznych obejmującego cały kraj i wsparcie jeśli chodzi o dostępność do badań.

Super Biznes 5 X

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają