Akcja szczepień w Polskiej Grupie Górniczej. "Jesteśmy gotowi"
Jak informuje Polska Agencja Prasowa od początku epidemii do czwartku koronawirusa potwierdzono u 5269 pracowników największej górniczej firmy, z których 4958 wyzdrowiało. Obecnie zakażonych jest 303 górników, a 481 objęto kwarantanną.W ostatnich tygodniach w PGG obserwowany jest wzrost zachorowań, choruje jednak kilkakrotnie mniej górników, niż w szczycie epidemii, który w kopalniach miał miejsce wiosną ub. roku. Sytuację opanowano wówczas m.in. dzięki powszechnym badaniom przesiewowym, prowadzonych przez wiele tygodni z pomocą służb sanitarnych i wojska.
Czytaj również: Koronawirus. Niedzielski na Śląsku. Minister zdrowia znalazł zaskakujące źródło zakażeń!
- Operacja wykonywania testów przesiewowych w PGG była prowadzona na skalę niespotykaną w żadnej z dużych firm europejskich i zakończyła się sukcesem, pomagając zahamować gwałtowne rozprzestrzenianie się infekcji wśród kilkudziesięciu tysięcy zatrudnionych w kopalniach i oddziałach spółki, rozsianych na obszarze woj. śląskiego - przypomniał prezes spółki Tomasz Rogala.
W związku z tym PPG szykuje się na kolejną zorganizowaną akcję. Tym razem szczepienia pracowników. Chce do tego wykorzystać zdobyte do tej pory doświadczenie. - Zgromadzone doświadczenia upewniają nas, że Polska Grupa Górnicza potrafi zorganizować i przeprowadzić z pełnym powodzeniem postulowaną akcję szczepień przeciw COVID-19 we własnym zakresie. Jesteśmy w stanie odpowiedzialnie wykonać zadanie własnymi siłami, bez angażowania służb publicznych, których potencjał będzie można jednocześnie wykorzystać dla innych potrzebujących w regionie - uważa Rogala.
Akcja szczepienia w Polskiej Grupie Górniczej. Kiedy zaszczepią górników?
Czy jest jakiś realny termin, kiedy górnicy ze śląskich kopalń zostaną poddani szczepieniom? Na razie przedstawiciele PPG nie mówią wprost o konkretnej dacie. Informują jedynie, że nastąpi to w najszybszym możliwym terminie w miarę wdrażania niezbędnych uregulowań prawnych i dostępności szczepionek w Agencji Rezerw Materiałowych. Dodają jednocześnie, że szczepienia górników są bardzo istotne ze względu na specyfikę ich pracy. - Znacznie ograniczona możliwości zachowania dystansu społecznego związana m.in. z koniecznością stosowania transportu szybowego na dole sprawiają, że masowe szczepienia pracowników dają ogromną szansę na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa w kopalniach - cytuje przedstawicieli PPG PAP.
Czytaj również: Koronawirus w Polsce, 1 kwietnia. Ile jest dziś zakażeń? [RAPORT, 01.04.2021]
W miniony wtorek premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zapowiedzieli plan mający przyspieszyć szczepienia. Zakłada on m.in. zwiększenie liczby punktów, zwiększenie grona osób kwalifikowanych do szczepienia i wprowadzenie szczepień populacyjnych.