822 nowe zakażenia spośród ponad 8 tys. w całym kraju należą do województwa śląskiego. Kto i gdzie się zaraził? Takie informacje można wyczytać z raportu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który został przygotowany w czwartek, 15 października, niedługo po statystykach opublikowanych dziś przez Ministerstwo Zdrowia. Co ciekawe, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek od 15 października przebywa w kwarantannie domowej ze względu na potwierdzony badaniami laboratoryjnymi dodatni wynik pod kątem SARS-CoV-2 u jednego z pracowników biura wojewody. Zastosowana kwarantanna jest ściśle zgodna z zaleceniami służb sanitarnych i ma charakter prewencyjny. - Wojewoda Wieczorek czuje się dobrze i pracuje zdalnie, będąc w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami. Sytuacja nie wpłynie też na funkcjonowanie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - zapewnia Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.
Polecany artykuł:
Nowe ognisko zakażeń wykryto w ZOL w Lublińcu, gdzie na przebadanych 65 podopiecznych i 11 osób z personelu, 41 okazało się być zakażonymi (40 pacjentów i 1 osoba z personelu). Chorzy zostali odizolowani i są pod nadzorem służb sanitarnych. Zakażenia wykryto w jednej z przychodni zdrowia w Żywcu, w której, jak wykazały badania, 7 osób z personelu jest dodatnich. Do 11 osób wzrosły już zachorowania w Urzędzie Gminy w Świnnej.
- Zachorowania wykryto w kolejnych szkołach: Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Leśnej, II Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach i Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Katowicach. 7 osób z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej już choruje, a 51 przebywa w kwarantannie po tym, gdy w zeszłym tygodniu zakażenie wykryto u jednego z aktorów. 39 osób chorych (25 pacjentów oraz 14 osób z personelu) wykazały badania w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Pacjenci zostali odizolowani od pozostałych osób i zaopiekowała się nimi zdrowa kadra. 4 osoby zakażone (1 pensjonariuszka i 3 osoby z obsługi) potwierdziły badania w Zespole Sanatoryjno–Szpitalnym Rehabilitacji Narządu Ruchu w Goczałkowicach-Zdroju. Osoby te były w dobrym stanie i zostały skierowane do izolacji w swoich domach - wylicza Alina Kucharzewska.
Przez najbliższe 10 dni nieczynna będzie stacja sanitarno–epidemiologiczna w Dąbrowie Górniczej, w której także wykryto koronawirusa u 6 pracowników. Zadania stacji przejmuje na ten czas sanepid w Bytomiu.
Polecany artykuł:
Trwają rozmowy wojewody śląskiego z kolejnymi szpitalami w województwie śląskim w sprawie zabezpieczenia kolejnych miejsc dla pacjentów chorych na Covid- 19. Prócz dodatkowych już uruchomionych blisko 330 łóżek, kolejne powstaną w szpitalach wojewódzkich w Rybniku i w Jastrzębiu–Zdroju: łącznie ok. 80 miejsc.
- Przybywa także punktów pobrań wymazów, czyli tzw. drive-thru i obecnie jest ich już 44 na terenie całego województwa. Dodatkowo uruchomiono 6 zespołów mobilnych w Katowicach, Sosnowcu, Raciborzu, Bielsku–Białej, Częstochowie i Rudzie Śląskiej. Zespoły te będą docierać przede wszystkim do osób, które same nie są w stanie, np. z powodu choroby czy niepełnosprawności, dojechać do punktu pobrań. W województwie przybyło także laboratoriów badających pobrane próbki i obecnie jest ich 24. W ostatniej dobie przeprowadzono blisko 8,2 tys. testów - mówi Kucharzewska.