W czerwcu podjęto decyzję o wstrzymaniu wydobycia w dwóch zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także dziesięciu należących do Polskiej Grupy Górniczej: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.
- Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono wszelkie niezbędne prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie. W wymienionych zakładach od poniedziałku przodki i ściany wydobywcze będą normalnie pracować - powiedział w rozmowie z nettg.pl Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy spółki.
Sytuacja epidemiologiczna w spółce poprawia się. Jak informowała PGG kilka dni temu wśród górników, u których wykryto zakażenia, czterech na pięciu wyzdrowiało. - Stuprocentowy wskaźnik ozdrowień odnotowały ruchy wydobywcze Pokój i Wesoła oraz Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli. W wielu oddziałach PGG S.A. odsetek ozdrowieńców zbliża się do stu procent, np. w kopalni Sośnica wynosi 99 proc., w kopalni Murcki-Staszic i w Ruchu Jankowice kopalni ROW - 96 proc. podała spółka.
Łącznie wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej pobranych i przebadanych w laboratoriach zostało 50335 próbek materiału biologicznego z dróg oddechowych. Spółka podkreśla, że masowe badania przesiewowe były ewenementem na skalę europejską.
Działania polegająca wprowadzeniu postoju w kopalniach przyniosły skutek w przypadku kopalń JSW. W ciągu ostatnich dwóch dni wśród pracowników spółki nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia.
Źródło: nettg.pl, PGG
Polecany artykuł: