Nowe przepisy dotyczące kwarantanny

i

Autor: pixabay.com

Koronawirus na Śląsku. Nowe przepisy w sprawie kwarantanny. Co to oznacza?

2020-09-02 12:06

Niemal codziennie Ministerstwo Zdrowia informuje o setkach nowych zakażeń koronawirusem. Niestety, nadal dużo nowych przypadków odnotowuje się w województwie śląskim. Dlatego wiele osób ląduje na kwarantannach. Na naszym portalu opisywaliśmy wiele przykładów ludzkich dramatów, gdy mieszkańcy Śląska spędzali w kwarantannie po 40-50 dni. Teraz ma się to zmienić. Minister zdrowia przygotował nowe przepisy, które 2 września wchodzą w życie.

Koronawirus. Nowe zasady dotyczące kwarantanny

Nowy minister zdrowia Adam Niedzielski zmienił dwa rozporządzenia dotyczące trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. Najważniejsza zmiana dotyczy przede wszystkim długości ich trwania. Jak podaje Polska Agencja Prasowa nowe przepisy wprowadzają skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Lekarz będzie mógł zwolnić z kwarantanny osobę z objawami klinicznymi COVID-19 po trzech dniach bez gorączki, a także bez objawów ze strony układu oddechowego. Osoba taka zostanie zwolniona z izolacji, ale nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast jeśli będziemy mieli do czynienia z osobą, u której nie wystąpiły żadne objawy, będzie ją można zwolnić po dziesięciu dniach.

Nieco inaczej wygląda sprawa u osób z ubytkami odporności. W tym przypadku czas izolacji może być wydłużony do 20 dni. Jak dodaje PAP przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

Nowe przepisy dotyczą także izolatoriów. Wizyta pielęgniarska będzie się odbywać się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała i podaje zlecone przez lekarza leki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie. 

Przypomnijmy, że postępowanie w sprawach związanych z koronawirusem prowadzą Powiatowe Stacje Saniarno-Epidemiologiczne. Ich zadaniem jest m.in. odnalezienie osób, z którymi osoba zakażona miała kontakt. Wówczas taka osoba trafia na obowiązkową kwarantannę, za złamanie której grożą poważne konsekwencje m.in. kara do 30 tys. złotych Dodatkowo wobec tych osób policjanci prowadzą postępowania w sprawach o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń.

Niestety, zdarzają się przypadki, gdy niektóre osobo spędzają na kwarantannie nawet kilkadziesiąt dni. Wielokrotnie pisaliśmy o nich na naszym portalu. Poniżej przypominamy najciekawsze z tych historii.

Tłumy przed szkołami w dniu rozpoczęcia roku szkolnego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki