Polska Grupa Górnicza kontra koronawirus. Tak wygląda walka na kopalniach

i

Autor: Polska Grupa Górnicza Polska Grupa Górnicza kontra koronawirus. Tak wygląda walka na kopalniach. Pracownicy muszą być bezpieczni

Koronawirus na Śląsku. Rekordy zakażeń i zgonów! Wstrzymają wydobycie w kopalniach?

2020-11-04 12:58

Koronawirus na Śląsku. Ostatnie dni przyniosły nam rekordy zakażeń i zgonów, zarówno w województwie śląskim, jak i w całej Polsce. Przybywa również zakażonych pracowników zakładów górniczych. Czy spółki rozważają wstrzymanie wydobycia w kopalniach, jak miało to miejsce w początkowych fazach pandemii koronawirusa? Oto szczegóły.

W ostatnim czasie potwierdzono 419 zakażeń koronawirusem, łącznie, w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rosnąca liczba, choć znacząca mniejsza niż na początku rozwoju pandemii, budzi niepokój wśród pracowników. Czy należy obawiać się wstrzymania wydobycia w kopalniach? Na razie taka decyzja nie zapadła, choć sytuacja jest na bieżąco monitorowana. "Z analizy danych, którą przeprowadza na bieżąco sztab kryzysowy PGG, wynika przede wszystkim, że nowe infekcje w kopalniach i oddziałach spółki mają wyraźnie rozproszony charakter. Nie dochodzi do niebezpiecznej transmisji zakażeń wewnątrz firmy, a w żadnym z oddziałów spółki nie zaobserwowano powstawania groźnych ognisk epidemicznych COVID-19", pisze Dziennik Zachodni. - Z tego powodu nie ma w tej chwili konieczności wstrzymywania ruchu kopalń, ani nie zachodzą przesłanki do wszczęcia nowej akcji masowych badań przesiewowych pracowników. Spółka na bieżąco reaguje na sytuację - informuje PGG w rozmowie z "DZ".

Aby w miarę możliwości zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, spółki przypominają na bieżąco swoim pracownikom o stosowaniu się do obostrzeń i środków ostrożności, które mają zapewnić im bezpieczeństwo. Chodzi tu m.in. o zachowanie wielu procedur, w tym dystansu społecznego. Bezpośrednie kontakty między pracownikami są zaś ograniczone do minimum. W budynkach w czasie przemieszczania się lub przebywania poza stałym stanowiskiem pracy, trzeba też zakrywać usta i nos. Pracownicy administracji kopalń i centrali w większości pracują zdalnie lub rotacyjnie. Na bieżąco dezynfekowane są również pomieszczenia i sprzęt. 

Gen. Skrzypczak: Stan wyjątkowy jest konieczny! Pandemia i protesty wymykają się spod kontroli [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają