Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego, wydał oświadczenie w sprawie organizacji zajęć w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021. Chodzi o trwającą w Polsce epidemię koronawirusa. Studenci od tygodni zastanawiają się, czy wrócą na uniwersytet w nowym semestrze. Teraz ich wątpliwości zostają rozwiane. Wygląda na to, że zajęcia wciąż będą odbywać się zdalnie. - Z uwagi na fakt, iż trwa pandemia i sytuacja epidemiologiczna jest cały czas potencjalnie niebezpieczna, a dodatkowo obowiązują nas w dalszym ciągu rygorystyczne wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie do prowadzenia zajęć kontaktowych, zakładamy, że większość zajęć w zbliżającym się semestrze prowadzona będzie zdalnie, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość - poinformował prof. Koziołek.
W świetle obecnej wiedzy o zagrożeniu epidemicznym oznacza to, że:
- wszystkie wykłady, lektoraty oraz laboratoria komputerowe będą realizowane w sposób zdalny;
- zalecam prowadzenie w formie zdalnej następujących rodzajów zajęć: ćwiczenia, konwersatoria, proseminaria, seminaria, zajęcia tutoringowe, z zastrzeżeniem niżej opisanych przypadków;
- zalecam prowadzenie w formie kontaktowej następujących rodzajów zajęć: laboratoriów, ćwiczeń terenowych, praktyk i warsztatów.
Ograniczenie funkcjonowania uczelni dotknie szczególnie nowo przyjętych studentów. - Aby zapewnić im choć w części rzeczywistą obecność w uniwersytecie, poznanie środowiska akademickiego oraz integrację z nowymi koleżankami i kolegami, zakładamy, że na każdym kierunku studiów część zajęć będzie prowadzona w formie kontaktowej, nawet jeżeli wszystkie moduły można zrealizować w formie zdalnej - mówi rektor elekt UŚ.
Na początku roku akademickiego dla studentów zostaną zorganizowane szkolenia online z zakresu obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo dla studentów pierwszych lat zostaną zorganizowane specjalne szkolenia i spotkania adaptacyjne w formie zdalnej. - W związku z tym początek zajęć dydaktycznych dla studentów pierwszych lat planuje się na 12 października, a dla pozostałych roczników na 5 października - podaje UŚ.
- Organizację zajęć planujemy, mając świadomość istnienia wymagających szczególnej ochrony grup wysokiego ryzyka wśród pracowników i studentów uczelni (uwzględniając wiek i schorzenia towarzyszące). Dlatego zarówno dla pracowników, jak i studentów przewidujemy możliwość pracy i studiowania wyłącznie w formie zdalnej - zaznacza prof. Koziołek.
Powyższe założenia zostały przygotowane w oparciu o aktualnie obowiązujący stan prawny i analizę przebiegu epidemii. Jedno i drugie na pewno będzie ulegać zmianie, dlatego trzeba być przygotowanym na - jak podaje UŚ - "elastyczne działania także w trakcie semestru". - Wierzę, że podobnie jak przez ostatnie miesiące, tak i w tych nadchodzących będziemy wspólnie pracować nad ciągłością kształcenia w tym jakże trudnym czasie - podkreślił rektor elekt UŚ.