Szczepienie

i

Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Szczepienie

Koronawirus. Obostrzenia dla niezaszczepionych. Wiemy, jakie mogą być restrykcje dla osób bez szczepienia

2021-10-28 21:15

Czy obostrzenia dla niezaszczepionych zostaną wprowadzone w Polsce? Koronawirus znów sieje spustoszenie. Czwarta fala przyspiesza, każdego dnia notujemy po kilka tysięcy przypadków koronawirusa dziennie. Tymczasem liczba osób zaszczepionych rośnie w bardzo niskim tempie. W wielu krajach wprowadzono obostrzenia dla niezaszczepionych, ale w ten sposób zmniejszyć ilość zakażeń. Czy możliwe, że takie restrykcje zostaną wprowadzone w Polsce? Sprawdź najnowsze informacje w sprawie obostrzeń dla niezaszczepionych.

Obostrzenia dla niezaszczepionych. Czy zostaną wprowadzone? Tempo szczepień maleje

Tempo szczepień w Polsce wyraźnie zwolniło. Jeszcze na samym początku, gdy preparat był dostępny dla kolejnych grup wiekowych i zawodowych, nie brakowało głosów, że obywatele powinni szybciej otrzymać możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Preparatów nawet brakowało. Tymczasem ostatnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że coraz mniej Polaków garnie się do punktów szczepień. Wystarczy porównać zestawienie z dwóch dni. Dokładnie 3 czerwca padł rekord dobowej liczy szczepień. Wówczas preparat podano prawie 621 tysięcy razy. Tymczasem w wakacje dzienna liczba szczepień spadła do poziomu kilkudziesięciu tysięcy dziennie. W czwartek 28 października MZ podało, że zaszczepiono ogółem ponad 68 tysięcy osób w ciągu doby. W pełni zaszczepionych jest prawie 20 milionów osób, czyli ponad połowa populacji. Istnieją jednak spore dysproporcje. Niektóre gminy mają już około 70 procent zaszczepionych mieszkańców. Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w wielu gminach w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zaszczepiło się zaledwie nieco ponad 20 procent. To oznacza, że można się tam spodziewać większego przyrostu zakażeń koronawirusem, co potwierdzają najnowsze dane. Czy rząd zdecyduje się wprowadzić obostrzenia dla niezaszczepionych? Niektórzy eksperci mówią o tym coraz śmielej. Takie rozwiązania wprowadzono już w innych krajach.

Obostrzenia dla niezaszczepionych. Rząd będzie chciał zmusić do szczepień?

Czy w Polsce zostaną wprowadzone obostrzenia dla niezaszczepionych? Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w połowie października deklarował, że nie ma zamiaru na razie wprowadzać obowiązku szczepień i innych rozwiązań, których celem byłoby zmuszanie kogokolwiek do przyjmowania preparatu. - Poziom skłonności do szczepień zatrzymał się na poziomie 70 procent. W tej chwili mamy wyszczepienie dorosłej populacji rzędu 60 procent, to nie mamy już tak wiele przestrzeni.Można wprowadzać różne regulacje, ale te regulacje powinny trafiać na odpowiednio przeanalizowane preferencje społeczne - wyjaśniał dodając, że nie jest zwolennikiem przymusowego szczepienia. Póki co zachęca do szczepień.

Tak wyglądają szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce. Afery i skandale [GALERIA]

Niektórzy specjaliści zalecają jednak dużo ostrzejsze podejście do osób niezaszczepionych. - Ci ludzie są współodpowiedzialni za to, że inne osoby będą cierpiały z tego powodu - stwierdził członek Rady Medycznej przy premierze i konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. Radosław Owczuk na antenie TOK FM. - Nie chciałbym ingerować w życie osób niezaszczepionych w sposób znaczący, nie musimy kroczyć drogą włoską czy francuską, ale zróbmy coś. Na początek rzetelnie egzekwujmy obecnie obowiązujące przepisy - stwierdził z kolei prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Jakie obostrzenia dla niezaszczepionych? Tak wygląda to w innych krajach

Jakie ewentualnie restrykcje może wprowadzić rząd dla osób, które nie pójdą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Lista przykładowych rozwiązań z innych krajów jest dość długa.

Zobacz także: Częstochowa: To jest HIT! Tak fryzjerka ominęła obostrzenia. Zrobiła to na łonie natury

Niektóre z nich już odczuwamy na własnej skórze. Czesi wprowadzili zaostrzone zasady wjazdu na teren ich kraju z Polski, Cypru i Holandii dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Najwcześniej w piątym i najpóźniej w 14. dniu po przyjeździe do Czech muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Do tego czasu muszą przebywać w samoizolacji. Tak więc jedne z obostrzeń dla niezaszczepionych mogą dotyczyć ruchu granicznego. Kanclerz Austrii rozważa wprowadzenie zakazu korzystania z lokali gastronomicznych i hoteli dla osób niezaszczepionych.

We Francji takie rozwiązanie już jest. Paszport covidowy (szczepienie, zaświadczenie o przebytej chorobie) lub negatywny wynik testu trzeba przedstawić wchodząc do centrów handlowych o powierzchni ponad 20 tys. metrów kwadratowych czy korzystając z dalekobieżnych autobusów lub samolotów. W przypadku osób pracujących publicznie, w tym medyków, szczepienie jest obowiązkowe.

Czytaj także: Koronawirus czy grypa? Jak rozpoznać objawy COVID-19?

Z kolei Niemieckie Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od 1 listopada niezaszczepieni nie dostaną zasiłku chorobowego, jeśli zostaną skierowani na kwarantannę ze względu na COVID-19. U naszych zachodnich sąsiadów dorosłe osoby niezaszczepione, bez negatywnego wyniku testu COVID, nie pójdą do restauracji, kościoła, na koncert lub nie przenocują w hotelu.

Podobne obostrzenia dla niezaszczepionych funkcjonują także w Portugalii, Grecji, Włoszech, Izraelu czy Irlandii.

Sonda
Jesteś za zakazami dla niezaszczepionych?
Prof. Simon odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki