Koronawirus. Wariant Delta. Co to jest? Czy jest groźny?
Czym jest wspomniana wariant Delta koronawirusa? Został on wykryty w październiku 2020 roku w Indiach. Wariant Delta ma wiele mutacji. Obecnie rozprzestrzenił się na całym świecie. Nie ma naukowych dowodów na to, że wariant Delta jest bardziej zaraźliwy, choć głosy płynące od ekspertów wskazują, że jest bardziej niebezpieczny od innych typów zarazy. Sytuacja w Wielkiej Brytanii wskazuje, że wariant Delta rozprzestrzenia się szybciej, a co za tym idzie zwiększa się ilość osób zakażonych i zgonów. Dlatego właśnie na Wyspach rozważane są scenariusze dotyczące przygotowania na ewentualną kolejną falę zachorowań.
Koronawirus w Polsce. Ile osób zaraża się wariantem Delta? Ekspert wyjaśnia
Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiedział w rozmowie z TVN24, co obecnie wiemy na temat wariantu Delta koronawirusa. - Jest to wariant znany wcześniej jako wariant indyjski. Zmieniła się nomenklatura. Został wyizolowany pod koniec 2020 roku, co nie oznacza, że nie powstał wcześniej - powiedział wirusolog. Dodał, że "zakaźliwość tego wirusa, współczynnik reproduktywności jest większy".
Zobacz również: Nowa mutacja koronawirusa. Czy jest groźna? Co o niej wiemy?
- W jego przypadku wynosi od około 5 do 8. Jeżeli mówimy o poprzednich wariantach to wynosił on (współczynnik reproduktywności - red.) od 1,1 do 3, czasem 4. Czyli jedna zakażona osoba może zakazić niemal dwukrotnie większą liczbę innych osób - mówił w rozmowie z TVN24 Dzieciątkowski.