Koronawirus w Polsce: Lekcje tylko po 30 minut. MEN ogłasza nowe zasady w szkołach!

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne Koronawirus w Polsce: Lekcje tylko po 30 minut. MEN ogłasza nowe zasady w szkołach!

Koronawirus w Polsce: Lekcje po 30 minut. MEN ogłasza nowe zasady w szkołach!

2020-09-08 15:07

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło nowe zasady w szkołach, wprowadzone na czas pandemii koronawirusa, które umożliwiają m.in. skrócenie czasu trwania godziny lekcyjnej do zaledwie 30 minut. Rozporządzenie już zostało podpisane. Co jeszcze nowego tam znajdziemy? Sprawdźcie szczegóły!

Indywidualne nauczanie można prowadzić bez bezpośredniego kontaktu uczeń-nauczyciel, ponadto lekcja zdalna może trwać od 30 do 60 minut, a nauczyciel może zmodyfikować tygodniowy rozkład zajęć – to przewidują rozwiązania prawne wprowadzone na ten rok szkolny, pomocne w organizowaniu kształcenia w czasie pandemii. Opublikowano je w komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej na temat nowych zasad wprowadzonych do szkół na czas pandemii koronawirusa w Polsce.  Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podpisał dwa rozporządzenia: zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży oraz zmieniające rozporządzenie w sprawie indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (dotyczy uczniów klas dotychczasowej szkoły ponadgimnazjalnej objętych indywidualnym nauczaniem).- Konieczność nowelizacji rozporządzeń wynika z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom objętym indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym oraz dzieciom i młodzieży objętych indywidualnym nauczaniem w czasie pandemii - mówią przedstawiciele MEN. 

W roku szkolnym 2020/2021 zajęcia te nie muszą odbywać się w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem lub nauczycielami. Z wnioskiem w tej sprawie muszą zgłosić się do dyrektora przedszkola/szkoły rodzice dziecka lub ucznia albo pełnoletni uczeń.

- Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwi dyrektorowi przedszkola lub szkoły zorganizowanie zajęć np. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te nadal będą musiały odbywać się w indywidualnym kontakcie nauczyciela lub nauczycieli z dzieckiem lub uczniem - uzasadniają w MEN.  - Zaproponowane rozwiązanie umożliwi np. zorganizowanie wszystkich zajęć indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego lub zajęć indywidualnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w wymiarze wskazanym w przepisach nowelizowanych rozporządzeń lub zorganizowanie tych zajęć w wersji mieszanej (częściowo w bezpośrednim kontakcie z nauczycielem i częściowo w inny sposób np. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość) - czytamy w komunikacie. 

W przepisach jednoznacznie wskazano, że jedynie na wniosek rodziców dziecka lub ucznia albo pełnoletniego ucznia, dyrektor przedszkola lub szkoły może wprowadzić taką organizację zajęć. Taki sposób organizacji zajęć będzie możliwy bez względu na przyjęty model edukacyjny związany z sytuacją epidemiologiczną (stacjonarny, hybrydowy, zdalny).

- Warto zaznaczyć, że w roku szkolnym 2020/2021 zajęcia indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania mogą być prowadzone również w dotychczasowy sposób, w bezpośrednim i indywidualnym kontakcie dziecka lub ucznia z nauczycielem - podaje MEN.

W tym roku szkolnym czas trwania godziny lekcyjnej prowadzonej zdalnie będzie mógł wynosić od 30 do 60 minut. Pozostaje jednak zasada, że podstawowym wymiarem czasu trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych jest 45 minut. Ponadto dyrektor szkoły może, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, czasowo zmodyfikować odpowiednio tygodniowy rozkład zajęć lub semestralny rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w jednostce systemu oświaty zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć.

- Zmiany te zostały wprowadzone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. O skróceniu lub wydłużeniu lekcji na odległość zdecyduje dyrektor szkoły - mówią w MEN. 

Wprowadzone przez MEN zmiany mają pozwolić dostosować czas zajęć edukacyjnych do indywidualnych potrzeb szkoły i charakteru zajęć edukacyjnych. - Przypominamy dyrektorom szkół, że przepis w podobnym brzmieniu  funkcjonuje już w rozporządzeniu MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r. poz. 502) - informuje MEN. - Obecnie w związku z wątpliwościami zgłaszanymi przez dyrektorów szkół i placówek dotyczącymi możliwości zmiany czasu trwania zajęć edukacyjnych w sytuacji wprowadzenia kształcenia na odległość, przepis został doprecyzowany i wprowadzony dodatkowo do przepisów tzw. covidowskich - podkreślono. 

Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl

i

Autor: Mat. prasowe Książka „Pandemia. Dzieje zarazy” do kupienia na www.wydawnictwoharde.pl
Maciej Hamankiewicz: Przepraszam za lekarzy, którzy przestraszyli się koronawirusa [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają