Górnicy z JSW oddali osocze na walkę z koronawirusem
A zaczęło się od współpracy, jaka wywiązała się między lubelską firmą farmaceutyczną i raciborskim centrum krwiodawstwa. Oba podmioty podjęły działania, których celem jest stworzenie leku na COVID-19. Jako że w Jastrzebskiej Spółce Węglowej jest obecnie najwięcej osób, które zachorowały i wyzdrowiały, logiczne było pobieranie osocza właśnie od nich. - W skali kraju pobiliśmy rekord, jeśli chodzi o osocze. Jesteśmy jednostką dominującą w Polsce - zebraliśmy jak dotąd najwięcej osocza i to duża zasługa górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej - mówi w poniedziałek dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu Gizela Kowol.
W piątek i sobotę pracownicy JSW wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu. Górnicy oddali krew i osocze w rekordowych ilościach (odpowiednio 176 litrów krwi oraz 32 litry osocza). W akcji wzięło udział dokładnie 508 osób. - Pokazujemy całej Polsce, co dla nas znaczy pomoc i jak wpisuje się w etos pracy górnika - skomentował wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych, Artur Dyczko.
Górnicy otrzymali słowa podziękowania od Narodowego Centrum Krwi. - Składam wyrazy największej wdzięczności i uznania za bezinteresowne niesienie pomocy osobom chorym i wymagającym leczenia krwią bądź jej składnikami. Z całego serca dziękuję za oddanie, poświęcenie i wrażliwość – napisał do górników wicedyrektor ośrodka Sebastian Twaróg.
Koronawirus w Polsce. Osocze pomaga w walce z epidemią
Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak ważne? Bowiem zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na COVID-19. Cenny płyn mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości mieć transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków.
Wedle danych aktualnych na poniedziałek 10 sierpnia JSW zanotowano najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie - od początku epidemii w kopalniach tej spółki koronawirusem zaraziły się 4082 osoby, z których wyzdrowiało 3985. Ogółem w województwie śląskim wykryto 17 943 zakażenia, ale już 15 031 z nich wyzdrowiało.