Koronawirus województwo śląskie. Aż 70 procent zakażeń to wariant brytyjski
We wtorek 23 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 16 tysiącach przypadków koronawirusa w Polsce, z czego aż 2023 zakażenia odnotowano w województwie śląskim. Podobnie jak kilka miesięcy temu w naszym regionie liczba osób zainfekowanych koronawirusem drastycznie rośnie. Z czego to wynika? Już niemal 70 proc. próbek pobranych od chorych na COVID-19 i przebadanych przez naukowców z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zawiera wariant brytyjski koronawirusa.Laboratorium sekwencjonuje warianty wirusa SARS-CoV-2 w populacji regionu śląskiego. Na pobranych w marcu 40 próbek wariant brytyjski był obecny w 27.
Projekt realizowany przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum zakłada, że sekwencjonowaniu zostanie poddanych 1500 próbek pochodzących od pacjentów z COVID-19. Pozwoli to ustalić, z jakimi mutacjami mamy do czynienia na tym terenie, skąd dotarły, a także, w jaki sposób oraz z jakimi sekwencjami się "wymieszały". Badania są częścią programu "Przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 poprzez doposażenie laboratorium GYNCENTRUM Sp. z o.o. w specjalistyczny sprzęt do analizy sekwencyjnej wirusa". Wartość dofinansowania, jakie Gyncentrum otrzymało na ten cel to ponad 4,5 mln zł. Środki na badania pochodzą m.in. z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Czytaj również: Koronawirus w Polsce. Eksperci nie mają złudzeń! Zakażeń jest o wiele więcej! Ujawniono PRAWDZIWE wyniki
- Stały monitoring pojawiających się w województwie śląskim wariantów koronawirusa pozwoli na wykrycie obecności w regionie potencjalnie niebezpiecznych odmian oraz analizę skuteczności dostępnych na rynku szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 wobec danego szczepu. To niezwykle cenna wiedza, która umożliwi szybsze wdrażanie działań prewencyjnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirus - uważa Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
O tym, że sytuacja w woj. śląskim jest bardzo trudna, przekonuje także rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. - Duży niepokój budzi to co się dzieje w województwie śląskim i mazowieckim. Zakaża się 70 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Na Mazowszu zajętych 80 proc. łóżek; Sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim wydaje się opanowana - powiedział PAP Andrusiewicz.
Koronawirus w Polsce. Brytyjski wariant koronawirusa - co to jest?
Czym jest wspomniana brytyjska odmiana koronawirusa? Jak ujawnia medonet.pl ta mutacja jest odpowiedzialna za szybsze przenoszenie się wirusa. Ostatnie badania wskazują dodatkowo, że jest o wiele bardzie zjadliwy, co potwierdzają wnioski z przeprowadzonych badań na Śląsku.
- Uzyskane dane potwierdzają dotychczasowe spostrzeżenia naukowców badających tę odmianę - wariant B.1.1.7, zwany brytyjskim, rozprzestrzenia się szybciej niż inne dotychczas znane. Najnowsze dane wskazują, że może być też odpowiedzialny za cięższy przebieg choroby - mówi koordynatorka projektu i zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.
Podstawowe objawy przy zakażeniu koronawirusem to przede wszystkim brak węchu i smaku, ból gardła, kaszel, gorączka i zmęczenie. Przy brytyjskiej odmianie koronawirusa możliwe są również dodatkowe objawy, takie jak bóle mięśni, rzadziej natomiast spotykane są problemy związane z powonieniem i smakiem.