Koronawirus. WSZYSTKIE ręce na pokład! Prezes ORL apeluje do ministra

i

Autor: pixabay.com

Koronawirus. WSZYSTKIE ręce na pokład! Prezes ORL apeluje do ministra

2020-10-15 13:30

- Rozwój i nasilenie epidemii Covid-19 w Polsce osiągnęły już taki etap, że słowne utarczki w poszukiwaniu winnych obecnej sytuacji są nie na miejscu - napisał w liście do ministra zdrowia Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach (ORL) Tadeusz Urban. Jednocześnie zaapelował, aby skierować do pracy lekarzy, którzy po ukończeniu studiów nie zdali egzaminu końcowego i z tego powodu nie mają prawa do wykonywania zawodu

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach (ORL) Tadeusz Urban w liście do ministra zdrowia proponuje, by w dobie nasilającej się pandemii skierować do pracy lekarzy, którzy po ukończeniu studiów nie zdali egzaminu końcowego i z tego powodu nie mają prawa do wykonywania zawodu. Postuluje też zmianę trybu planowanego przyjmowania pacjentów do szpitali – chodzi o to, by lepiej chronić personel medyczny.

NOWE CZERWONE STREFY na Śląsku: Katowice z nowymi obostrzeniami! Koronawirus w Polsce

- Rozwój i nasilenie epidemii Covid-19 w Polsce osiągnęły już taki etap, że słowne utarczki w poszukiwaniu winnych obecnej sytuacji są nie na miejscu. Bardzo boli jak najwyżsi rangą politycy i dobierani dla potrzeb przekazu medialnego eksperci w działaniach personelu medycznego doszukują się winy złego, niewystraczającego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Winnych wskaże historia, tymczasem dzisiaj wirus mówi +sprawdzam+ – napisał Urban w liście otwartym do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Prezes ORL: Wszyscy do pracy w trybie pilnym!

- Można z uporem powielać mechanizmy, które już wiosną nie przyniosły oczekiwanych rezultatów; na przykład poprzez przymusowe oddelegowanie lekarzy, typowanych na chybił trafił do oddziałów szpitalnych, cierpiących na niedobory kadrowe – dodał prezes ORL, który przekonuje, że nadszedł moment, kiedy trzeba szukać nowych rozwiązań i niezwłocznie wprowadzać je w życie. Wyraził opinię, że w tym procesie decyzyjnym bagatelizuje się sugestie i propozycje środowiska lekarskiego.

Koronawirus w Polsce: ABSOLUTNY REKORD zakażeń! Prawie 100 ofiar [RAPORT, 15 PAŹDZIERNIKA]

Prezes proponuje dwa rozwiązania. Pierwsze dotyczy wzmocnienia kadrowego szpitali. Urban zwrócił uwagę, że według danych Centrum Egzaminów Medycznych w Polce jest do dyspozycji ponad 1600 lekarzy - absolwentów uczelni medycznych, posiadających dyplom lekarski, ale ze względu na niezdany Lekarski Egzamin Końcowy, nie posiadających prawa wykonywania zawodu.

- Wydaje się, że najbardziej rozsądnym wyjściem jest zmiana przepisów, umożliwiająca przyznanie tym lekarzom prawa wykonywania zawodu i skierowanie ich do pracy w trybie pilnym. Podobne rozwiązania były już przyjęte w przypadku egzaminów specjalizacyjnych – napisał Urban

Urban apeluje: Chrońmy lekarzy!

Jak zaznaczył, drugim problemem jest konieczność ochrony pracującego w szpitalach personelu. W jego opinii, należy zmienić tryb przyjęć planowych tak, aby pacjent, po założeniu dokumentacji medycznej i pobraniu wymazu w kierunku SARS-CoV-2, mógł w trybie przepustki oczekiwać w domu na potwierdzenie ujemnego wyniku, po czym wracałby niezwłocznie do oddziału szpitalnego.

Taki tryb postępowania wymagałby jednoznacznego zalecenia i akceptacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzisiaj stosowana procedura pobierania wymazów u pacjentów już przebywających w szpitalu, w przypadku potwierdzenia infekcji u któregokolwiek z nich powoduje konieczność odsunięcia od pracy całej rzeszy personelu, z którym miał kontakt, a nawet zamknięcia oddziału” – podkreślił prezes.

Koronawirus. STRACH wśród nauczycieli! Idą masowo na L4. Będzie paraliż w szkołach?

 - Wydaje się, że dziś trzeba rozważać wszystkie możliwe scenariusze, wsłuchiwać się w głosy płynące od praktyków, bo tylko tego typu działania mogą poprawić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia - podsumował Urban.

Nazistowskie podziemia pałacu w Roztoce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki