Katowice w okresie PRL-u. Tak wyglądało miasto przed laty
W czasie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Katowicach można było zauważyć szybki i dynamiczny rozwój. Metropolia stała się wówczas bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym i gospodarczym dla Polski. Przez lata region ten słynął głównie z kopalni i hut, lecz nie tylko. Okazuje się, że Katowice miały również duże znaczenie polityczne oraz uznawane były za ważny ośrodek kulturalny i naukowy. Znajdowały się tam bowiem liczne instytucje takie jak np. filharmonie, teatry czy muzea. Co ciekawe, niektóre obiekty, takie jak słynny "Spodek" powstały w okresie PRL-u i do dziś przyciągają uwagę mieszkańców oraz turystów. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Kultowe lokalizacje Katowic. Te miejsca zachwycają po dziś dzień
Katowice słyną z wielu miejsc i obiektów, lecz jednym z najpopularniejszych jest bez wątpienia ten znajdujący się al. Wojciecha Korfantego 35. Mowa o ikonicznej hali widowiskowo-sportowej w mieście, która otwarta została w 1971 roku. W "Spodku" do dziś organizowane są różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty, mecze sportowe czy imprezy masowe. To od lat jeden z najpopularniejszych symboli miasta, który pochodzi z okresu PRL-u.
Innym wyjątkowym punktem w miejscowości jest między innymi Śląski Drapacz Chmur. Powstały w 1934 roku budynek miał 62 metry wysokości i tym samym stał się wówczas najwyższym obiektem w kraju. Budową wieżowca interesowali się mieszkańcy oraz prasa. Co ciekawe, po ukończeniu prac, budynek pojawiał się nawet na PRL-owskich pocztówkach. Dziś nie robi już takiego wrażenia, lecz to bez wątpienia wyjątkowe miejsce na mapie miasta.
Ślady PRL-u w Katowicach można zauważyć także na osiedlu Tysiąclecia, które zaczęto budować w 1961 roku. Wówczas było to wielkie wydarzenie, a bloki, które powstały, były synonimem luksusu. Jeśli jesteście ciekawi, jak przedstawiały się Katowice po wojnie oraz w okresie PRL-u na fotografiach, zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć powyżej.