Małpia ospa

i

Autor: mdpi.com, Shutterstock Małpia ospa

Laboratorium z Sosnowca będzie badać próbki małpiej ospy

Małpią ospę zaliczono do 3. grupy zagrożenia. Oznacza to, że badania diagnostyczne powinny prowadzić laboratoria spełniające warunki 3 stopnia hermetyczności (BSL3) z zachowaniem odpowiednich środków ochronnych. Laboratorium z Sosnowca, jest gotowe do badania próbek.

Małpia ospa. Laboratoria muszą spełnić te warunki

Małpią ospę zakwalifikowano jako 3. stopieni zagrożenia, oznacza to, że laboratoria, które chcą badać próbki małpiej ospy, muszą spełniać warunki trzeciego stopnia hermetyczności (BSL3) z zachowaniem odpowiednich środków ochronnych. Laboratorium Gyn centrum w Sosnowcu, jest gotowe do badań.

Czytaj także: Katastrofa cessny w Rębielicach Królewskich: Płk. Marek Gładysz zginął razem z matką

Proces diagnostyczny, podobnie jak w przypadku wirusa SARS-CoV-2, będzie się opierał na metodzie PCR.

- Obecnie czekamy na dostawę zamówionych testów przeznaczonych do identyfikacji materiału genetycznego wirusa MPXV. Jeśli chodzi o zaopatrzenie sprzętowe i nasze doświadczenie jesteśmy w pełni gotowi do diagnostyki - mówi dr Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.

Małpia ospa. Objawy i śmiertelność. Jak leczyć małpią ospę? Tekowirymat to lek, który zalecają naukowcy

Express Biedrzyckiej 03.06 (Włodzimierz Cimoszewicz, płk Andrzej Kruczyński, Krzysztof Kwiatkowski) Sedno Sprawy: Artur Soboń

Aby badanie było wiarygodne, ważny jest sposób pobrania, zabezpieczenia i przechowywania materiału, zanim trafi do laboratorium. W przypadku podejrzenia małpiej ospy materiał będzie pobierany m.in. ze zmian skórnych czyli na przykład wydzielina z pęcherzyków. Próbka powinna być przechowywana w temperaturze lodówkowej i dostarczona do laboratorium w specjalnym, składającym się z trzech warstw opakowaniu.

Czytaj także: Małpia ospa atakuje Europę. Kolejne przypadki rzadkiej choroby. Czy dotrze do Polski?

Od momentu przyjęcia materiału wynik powinien być dostępny w ciągu kilku godzin. Podobnie jak w przypadku wirusa SARS-CoV-2 czas odgrywa tu ważną rolę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia pacjent, u którego potwierdzi się obecność wirusa, będzie obowiązkowo hospitalizowany, a osoby mające kontakt z patogenem mogą być objęte kwarantanną - tłumaczy dr Morawiec.

Jakie są objawy małpiej ospy? Najczęstsze objawy to:

  • gorączka 38,5 st. C,
  • powiększone węzły chłonne,
  • bóle mięśniowe,
  • wysypka zaczynająca się od twarzy, potem przenosząca się na resztę ciała.Wysypka pojawia się od 1-3 dniach

To okres, w którym chory może zakażać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają