Otyłość olbrzymia wśród dzieci, to prawdziwa plaga
W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach rośnie zainteresowanie zabiegami chirurgicznego zmniejszenia żołądka. W katowickim szpitalu nad kwalifikacją pacjentów do zabiegów czuwa interdyscyplinarny zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny. W GCZD pierwszą operację bariatryczną wykonano w roku 2016. Placówka przeprowadziła 25 takich operacji,w kolejce czeka następnych kilkunastu pacjentów.
Osiemnastoletnia Emilia, przeszła taką operację trzy miesiące temu.
Emilia i jej mama próbowały szukać pomocy wszędzie. - Walczyłyśmy razem z córką, by zgubiła te zbędne kilogramy. Byłyśmy u różnych dietetyków, psychodietetyków, nawet córka korzystała z pomocy trenera personalnego. Jednak waga nie chciała spadać. Gdy udało się zgubić 4 kilogramy, przybywało 8. I ta waga tak wzrastała, aż w ubiegłym roku w marcu trafiłyśmy do profesora Matusika - mówi pani Ewa, mama 18-latki.
Czytaj także: Zabójstwo Aleksandry i Oliwii. Ujawniono, jak zginęła matka 15-latki. Szokujące nowe fakty
Dziewczyna przez pół roku stosowała saxyndę, roztwór pozwalający kontrolować masę ciała u osób otyłych lub z nadwagą w połączeniu z odpowiednią dietą i ruchem. - Niestety, nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Pokierowano nas do doktor Krakowczyk
Emilka przed operacją ważyła 111 kilogramów. W ciągu trzech miesięcy od operacji udało jej się zrzucić już 20 kilogramów, kolejne tyle przed nią.
- Na początku było ciężko. Trudno było się przyzwyczaić już po operacji do płynnych posiłków. Teraz jest łatwiej w zasadzie we wszystkim. Jest łatwiej się poruszać i chodzić po schodach. Nie męczę się już tak szybko - mówi Emilia.
Czytaj również: Zgwałcił kobietę na klatce schodowej. Koszmar w katowickim bloku
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje. Otyłość powoduje poważne konsekwencje
Otyłość prowadzi do cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca, zwyrodnienia stawów czy niedoczynności tarczycy. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Szacuje się, że do 2025 r. będzie 177 milionów 5-17 latków z nadwagą oraz 91 milionów z otyłością. Z kolei według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej problem nadwagi i otyłości dotyczy w Polsce około 10 proc. małych dzieci (1-3 lata), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i niemal 22 proc. młodzieży do 15 roku życia.
Katowicki szpital obejmuje kompleksową opieką pacjentów z otyłością olbrzymią.
Nad kwalifikacją i przygotowaniem pacjenta do zabiegu, a także opieką po operacji, czuwa w GCZD interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą endokrynolodzy, chirurdzy, dietetycy, psycholodzy oraz rehabilitanci.
– Właśnie taki zestaw ekspertów daje największą szansę na właściwą opiekę nad pacjentem i sukces całego leczenia – podkreśla prof. Aneta Gawlik, kierująca Oddziałem Endokrynologii i Pediatrii GCZD oraz Poradnią Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży GCZD.
Przeczytaj koniecznie: Strzelanina na ulicach Jastrzębia. Czesi porwali 34-latka
- Każdy z ekspertów w procesie kwalifikacji pacjenta do zabiegu ma konkretną, bardzo istotną rolę. Najczęściej to właśnie endokrynolog lub pediatra specjalizujący się w endokrynologii jako pierwszy konsultuje pacjenta w poradni. W naszym szpitalu mamy specjalnie do tego celu przygotowaną Poradnię Leczenia Otyłości. Diagnozujemy przyczyny otyłości – badamy, czy wynika ona z błędów żywieniowych, czy może spowodowana jest predyspozycją, zaburzeniami genetycznymi czy endokrynologicznymi. Jednocześnie kontrolujemy naszych podopiecznych pod kątem występowania powikłań otyłości, konieczności wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych czy konsultacji - tłumaczy prof. Aneta Gawlik.
Kwalifikacji pacjenta do zabiegu bariatrycznego obejmuje również konsultację dietetyczną i psychologiczną. Dietetyk bada nawyki żywieniowe pacjenta i daje mu wskazówki, jakie zmiany powinien wprowadzić w codziennym jadłospisie. Z kolei szpitalny psycholog ocenia poziom motywacji pacjenta. Sprawdza też, czy sposób żywienia się pacjenta i jego niekontrolowane podjadanie nie świadczą o formie uzależnienia. Jeśli tak, wtedy wspólnie z dzieckiem i jego opiekunami wdraża metody i zalecenia wspierające w walce z nałogiem jedzenia. Dla niektórych pacjentów ten etap konsultacji jest wystarczający – nie przechodzą operacji, ale wprowadzają zlecenia specjalistów i pozostają pod systematyczną kontrolą poradni.
Jednak jak podkreśla prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, jeśli pacjent cierpi na otyłość olbrzymią to tego typu działania zachowawcze mogą nie przynieść rezultatów oczekiwanych.
– Jeśli wskaźnik BMI pacjenta przekracza 40 (kg/m²), najlepszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny, oczywiście połączony ze zmianą mentalną i modyfikacją stylu życia – uważa prof. Koszutski.
Utrata wagi wynosi od 20 do 80 kg, jednak to od dziecka zależy czy utrzyma masę po operacji.
Po zabiegu zmniejszania żołądka wymagana jest ścisła współpraca z pacjentem i jego rodziną. Wsparcie to dotyczy nie tylko przygotowania, ale także pomocy w wytrwaniu w zmianie stylu życia po operacji. Transformacja ta wiąże się przede wszystkim ze zmianami przyjmowania pokarmów. Każde dziecko i rodzic musi sobie zdawać sprawę z konieczności przejścia kilku podstawowych etapów żywieniowych przez okres 6-8 tygodni po operacji.
Operacje bariatryczne w GCZD wykonywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pierwszym krokiem do zakwalifikowania do zabiegów jest konsultacja w Poradni Leczenia Otyłości Dzieci i Młodzieży GCZD. Skierowanie do tej poradni wystawia lekarz rodzinny albo pediatra. W przypadku współistniejących powikłań zachęcamy do bezpośredniego kontaktu celem ustalenia pilności przyjęcia do opieki ambulatoryjnej czy hospitalizacji.