Chociaż Leonidy nie są tak liczne jak popularne sierpniowe Perseidy, jest to zjawisko, które warto zobaczyć. Leonidy poruszają się bowiem z rekordową prędkością. W atmosferze ziemskiej osiągają prędkość nawet do 72 kilometrów na sekundę!
Kiedy można zobaczyć Leonidy na Śląsku i w Zagłębiu?
Deszcz meteorytów trwa około dwóch tygodni, jednak jego kumulacja nastąpi w nocy z 17 na 18 listopada. Leonidy najlepiej obserwować przed północą. Częstotliwość ich spadania jest dość zmienna i trudna do przewidzenia. Na przykład w 2001 roku były one wyjątkowo aktywne i pojawiały się na niebie średnio raz na minutę.
Jak i gdzie obserwować Leonidy?
Żeby obserwować rój meteorów, nie trzeba dysponować żadnym specjalistycznym sprzętem. Wystarczy wygodna pozycja, by swobodnie spoglądać w niebo i ciepłe ubrania. Listopadowe noce są bowiem bardzo chłodne.
Ważne jest także miejsce obserwacji. Najlepiej, żeby było położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W naszym regionie do wieczornej obserwacji świetnie nada się np. hołda w Kostuchnie, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, Górka Środulska w Sosnowcu, a także łąki czy parki.
Widzieliście ten balon nad Waszymi głowami? Sprawdźcie o co chodzi! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Pogoda też nie jest bez znaczenia - na zachmurzonym niebie niestety nie da się obserwować spadających gwiazd.