Przybywa Białorusinów w Polsce

i

Autor: Robfoto/cc0/pixabay Przybywa Białorusinów w Polsce

Liczba Białorusinów w Polsce wzrasta. Są drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców w naszym kraju

2019-04-04 19:31

Liczba obywateli Białorusi posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła do ponad 21 tys. osób. Białorusini stali się tym samym drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców z dokumentami uprawniającymi do długoterminowego pobytu w kraju - informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców. Większość z nich posiada zezwolenia na pobyt stały wydane w związku z polskim pochodzeniem i Kartą Polaka. Ilu Białorusinów przebywa w województwie śląskim?

Od początku 2017 r. liczba Białorusinów posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła prawie dwukrotnie. Obecnie, około 59 proc. z nich to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, 23 % w przedziale 40 - 59 lat, a około 14 % poniżej 20. roku życia. Nieznacznie przeważają mężczyźni – 11,6 tys. osób (54 %), w porównaniu do 9,8 tys. kobiet. Najpopularniejszymi regionami wśród obywateli Białorusi są województwa: mazowieckie - 7,3 tys. osób oraz podlaskie - 4,5 tys.

Dlaczego Białorusini przyjeżdżają do Polski?

Większość Białorusinów posiada zezwolenia na pobyt stały – 15 tys. osób oraz czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 5,5 tys. Około 95 % zezwoleń na pobyt stały zostało wydanych w związku z posiadaniem polskiego pochodzenia, w tym Karty Polaka. Wśród zezwoleń na pobyt czasowy większość (54 %) uzasadniono chęcią podjęcia pracy. W 24 % spraw celem był pobyt z rodziną, a w 14 % edukacja.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom Unii Europejskiej i członkom ich rodzin. Ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce posiada obecnie 383 tys. cudzoziemców, najwięcej obywatele: Ukrainy - 187 tys. osób, Białorusi - 21,5 tys., Niemiec - 21 tys., Wietnamu - 12 tys. i Rosji - 12 tys.

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz.

Jesteś Ślązakiem? Oto 10 dowodów na to, że urodziłeś się i wychowałeś na Śląsku [GALERIA ZDJĘĆ]

Mniejszości narodowe w województwie śląskim

Z danych portalu migracje.gov.pl wynika, że w województwie śląskim mieszka ponad 23 tysiące obcokrajowców (dane na 4 kwietnia 2019 roku - 23 096). 14 131 ma zezwolenie na pobyt stały. Ponad połowę stanowią Ukraińcy (13 155), na drugim miejscu są Niemcy (985), a na trzecim, co jest sporą niespodzianką, Włosi (777). Białorusini są dopiero na 4. miejscu - w województwie śląskim mieszka ich 551.

Policja zatrzymała sprawcę podpalenia kamienicy! [ZDJĘCIA]

ZOBACZ WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają