Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w okresie od 8 do 15 września stwierdzono już w woj. śląskim prawie 5 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Prawie jednak na cztery osoby chore to dziecko w przedziale wiekowym 0-4 lat. Statystyki wskazują, że zachorowalność rośnie od września do marca, dopiero od kwietnia zaczyna powoli spadać. Dlatego najwyższa pora się zaszczepić.
- Podanie szczepionki teraz spowoduje uodpornienie na grypę w tym sezonie - mówi Renata Cieślik-Tarkota, Kierownik Oddziału Epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. - Tylko 2% naszego społeczeństwa szczepi się na grypę, zaufanie do szczepionki jest bardzo małe - dodaje.
Tymczasem jest to najlepsza forma profilaktyki zdrowotnej. Co prawda szczepionka nie zapobiega np. przeziębieniom, ale skutecznie ogranicza zachorowalność na grypę. Jej pierwsze objawy do przede wszystkim gorączka i bóle kostno-stawowe. Powikłania mogą być naprawdę groźne, w woj. śląskim odnotowano nawet zgony z powodu pogrypowych powikłań. Dlatego szczepienie się jest tak ważne.
- Należy udać się do lekarza POZ, on przeprowadzi badania kwalifikacyjne. Następnie przeprowadzane jest szczepienie. Jej koszt to około 30-40 złotych - dodaje kierownik oddziału epidemiologii.
Jak twierdzi Renata Cieślik-Tarkota szczepionka na grypę obrosła w wiele mitów m.in. dotyczących zachorowania tuż po szczepieniu. Tymczasem nie ma takiej możliwości, bo wirus obecny w szczepionce nie może wywołać zakażenia. Mogą jedynie wystąpić niewielkie objawy jak np. ból w okolicy ukłucia czy niska gorączka. Wielu ludzi myli także grypę z przeziębieniem. Grypa jest poważną chorobą, może uszkodzić układ oddechowy, mięsień sercowy, mózg, a w ostateczności doprowadzić do zgonu.
Grupą, która w szczególności powinna się szczepić są osoby pracujące na stanowiskach wymagających częstego kontaktu z innymi ludźmi jak np. sprzedawcy. Prócz tego należy dobrze się ubierać, wzbogacić dietę o witaminę C, zawsze myć ręce i nie rozsiewać drobnoustrojów.
Polecany artykuł: