Warto wiedzieć

Mało znane uzdrowisko na Śląsku. Funkcjonuje od ponad 165 lat, a wie o nim tylko garstka kuracjuszy!

2024-10-29 5:06

W sercu Śląska z dala od popularnych destynacji znajduje się uzdrowisko, które od wielu lat jest niemalże sekretem i wiedzą o nim tylko niektórzy kuracjusze. Mało znana miejscowość oferuje odwiedzającym atmosferę spokoju i regeneracji z dala od zgiełku miasta, lecz mimo swojej długiej historii pozostaje w cieniu bardziej znanych ośrodków.

Uzdrowiskowy skarb Śląska zachwyca wtajemniczonych kuracjuszy

Uzdrowiskową perełką Śląska nazywamy Goczałkowice-Zdroje, czyli małą wieś w powiecie pszczyńskim. O istnieniu miejscowości wiedzą tylko nieliczni, bowiem od lat pozostaje zapomniana. To jednak sprawia, że turnusy w Goczałkowicach-Zdrojach są inne niż wszystkie. Kuracjusze mogą liczyć tam na prywatność, relaks, ciszę i regenerację z dala od tłumu.

Historia wsi sięga 1856 roku kiedy to pruski zarząd górniczy w Goczałkowicach poszukiwał złóż soli i natrafiono na solankę. Pierwszy sezon kuracyjny odbył się jednak dopiero w 1863 roku i wówczas wieś odwiedziło 262 pacjentów. Współcześnie Goczałkowice także odwiedzają kuracjusze, zmagający się z chorobami ortopedyczno-urazowymi, reumatologicznymi, układu nerwowego czy z osteoporozą. Na miejscu funkcjonuja aż dwa szpitale uzdrowiskowe, trzy zakłady przyrodolecznicze, dwa sanatoria rehabilitacyjne oraz przychodnia uzdrowiskowa. 

Naturalnym bogactwem leczniczym uzdrowiska są złoża wód mineralnych chlorkowo-sodowo-jodkowo-żelazistych o dwóch poziomach stężenia 7,5% oraz 6,3%. Dodatkowo w uzdrowisku do zabiegów wykorzystuje się także borowinę. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

Goczałkowice-Zdrój: na jakie atrakcje mogą liczyć kuracjusze?

W uzdrowisku na kuracjuszy czeka między innymi tężnia solankowa oraz grota solna, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się mikroklimatem zbliżonym do tego znad Bałtyku. Wieś mimo małej popularności i wielkości może jednak pochwalić się jeszcze wieloma innych atrakcjami. Co więc warto odwiedzić, będąc na miejscu? Oto kilka propozycji:

  • Stara Pijalnia
  • Pawilon "Górnik"
  • Dawny hotel "Prezydent"
  • Pawilon Zdrojowy "Wrzos"
  • Dworzec Kolejowy
  • Park Zdrojowy
  • Kaplica pw. św. Anny
  • Ogrody Kapias
  • Stawy w Goczałkowicach-Zdroju.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wieś przedstawia się na fotografiach, zachęcamy do sprawdzenia naszej galerii zdjęć powyżej.

Ciechocińskie tężnie
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają