Polecany artykuł:
– Zostałem wezwany na komendę policji jako świadek. Okazało się, że ktoś włamał się do mojego routera i zaczął wystawiać z mojego adresu IP lampy w serwisie aukcyjnym. Złożyłem zeznania. Niestety nie wiem, czy udało się policjantom złapać hakera. – tłumaczy Jerzy K. z Katowic. Jak oszustom udało się włamać do sieci 60-letniego mieszkańca Katowic? Pomogło bardzo proste hasło do routera...
Złombol 2018: Ponad 800 starych aut ruszyło w drogę do Grecji! Cel jest szczytny
Przestępcy taką wiedzę mogą wykorzystać zarówno dla uzyskania korzyści finansowych, jak w powyższym przypadku, ale także m.in. do rozpowszechniania nielegalnych plików chronionych prawami autorskimi, a nawet pornografii. Prawnicy ostrzegą – Za uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do informacji poprzez m.in. podłączenie się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamanie albo omijanie jej zabezpieczenia, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pobawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do systemu informatycznego. – wskazuje Agata Gruszka, radca prawny firmy DAGMA.
Bakteria New Delhi wciąż groźna! W tym roku w szpitalach izolowano około 100 chorych z objawami zakażenia
Jak tłumaczą specjaliści, osoby polujące na bezbronne sieci WLAN (Wireless Local Area Network) to wardriverzy. Do skorzystania z okazji wystarczy im laptop ze standardowym modułem umożliwiającym podłączenie do Wi-Fi. Aby przechwycić sygnał, nie potrzeba też specjalistycznej wiedzy. Istnieją darmowe programy, które pomagają włamać się do niezabezpieczonej lub słabo chronionej sieci. Co gorsza, nawet najnowocześniejsze bariery sieci Wi-Fi posiadają luki.
Jak w takim razie nie paść ofiarą włamywaczy? Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim haśle. W sieci nierzadko żartuje się z tego, że jednymi z najpopularniejszych haseł są: "12456" albo "111111".
Co więcej, – warto wybrać program wyposażony w monitoring domowej sieci. Taki monitoring sprawdza, czy router i urządzenia w naszej sieci są podatne na ataki, m.in. czy dostęp do routera jest zabezpieczony odpowiednio silnym hasłem oraz czy ma aktualne oprogramowanie. Dodatkowo szuka wszelkich luk i podaje wskazówki, jak rozwiązać wykryte problemy – radzi Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń ESET.