W ramach inicjatywy lokalnej każdy mieszkaniec Katowic może zaproponować pomysł i zaangażować się społecznie w jego realizację. Najczęściej ludzie zgłaszają pomysły i działania w bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji - z reguły w formie pracy społecznej.
Mieszkańcy Katowic kipią pomysłami. Łącznie już niemal tysiąc inicjatyw lokalnych
W tym roku realizowane są zadania z zeszłorocznej 12. edycji przedsięwzięcia. Do wykonania wybrano wówczas 169 inicjatyw mieszkańców spośród 225 wniosków zgłoszonych w ubiegłorocznym jesiennym naborze.
Miasto wspiera takie inicjatywy od 2013 r., a od 2016 r. przeznacza na nie milion zł rocznie. W latach 2013–2023 wsparcie w ramach programu uzyskało 969 inicjatyw - łącznie z wprowadzanymi w tym roku.
Polecany artykuł:
Nabór wniosków inicjatywy lokalnej na 2025 r. trwa do 15 listopada. Wnioski można zgłaszać w formie papierowej i elektronicznej, przy czym należy pamiętać, że jednym z kryteriów oceny jest opinia rady dzielnicy, której dotyczy wniosek.
Pełnomocnik prezydenta miasta ds. organizacji pozarządowych Agnieszka Lis podkreśla, że w inicjatywie lokalnej ważny jest nie tylko pomysł odpowiadający na potrzeby mieszkańców, ale też zaangażowanie się w jego realizację, np. poprzez pracę społeczną.
- W 2023 r. w ramach 138 zrealizowanych inicjatyw mieszkańcy wykazali się ogromnym zaangażowaniem w różne działania organizowane w przestrzeni naszego miasta. W ramach tej ostatniej zrealizowanej edycji wnieśli oni olbrzymią liczbę blisko 32,5 tys. godzin pracy społecznej - wylicza Agnieszka Lis z katowickiego magistratu.
W roku 2023 najwięcej projektów inicjatywy lokalnej wpłynęło od mieszkańców dzielnic:
- Szopienice i Burowiec - 28,
- Ligota-Panewniki - 22,
- Giszowiec - 20,
- Załęże - 9,
- Zawodzie - 18,
- Piotrowice i Ochojec - 16.
Z kolei po akceptacji ostatecznej listy wniosków najwięcej zadań jest realizowanych w:
- Ligocie-Panewnikach - 19,
- Szopienicach-Burowcu - 18,
- Giszowcu - 17.
Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Broadwayowski musical na katowickiej scenie. To będzie światowa premiera
Najwięcej zaakceptowanych ubiegłorocznych inicjatyw dotyczy kultury - 81 (np. warsztaty muzyczne, warsztaty z dziergania czapek, podtrzymywanie tradycji robótek ręcznych, organizacja targu staroci w Giszowcu czy plenerów malarskich w Ligocie). 66 jest realizowanych w dziedzinie edukacji i sportu (np. konkursy poetyckie, lingwistyczne czy historyczne, organizacja pikników rodzinnych, ale też np. uporządkowanie terenów zielonych na dziedzińcu VIII LO wraz z zakupem stojaków rowerowych).
Więcej danych, w tym wzór wniosku, znajduje się na stronie katowickiego urzędu.