Starania o koncesję na wydobycie węgla trwały kilka lat. Już w 2014 roku w rejonie Mysłowic prowadzono odwierty, aby ustalić, jakie są złoża węgla kamiennego i jakiej jakości jest surowiec. Prace przebiegły pomyślnie. Badania laboratoryjne wykazały obecność wysokiej jakości węgla. Jak podaje serwis nettg.pl eksploatacja ma objąć teren trzech dzielnic: Kosztowy, Brzezinka i Brzęczkowice, czyli tak zwany obszar Brzezinka 3.
Mysłowice. Powstanie kopalnia w Brzezince. Mieszkańcy mają wątpliwości
Mieszkańcom nie do końca podoba się fakt, że w rejonie powstanie nowa kopalnia. Już w 2014 roku mieli wątpliwości, dlatego podpisali się pod protestem. Obawy dotyczą m.in. oddziaływania nowego zakładu na powierzchnię i kwestii hydrologicznych. Jednak w listopadzie 2016 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zaznaczył w decyzji środowiskowej, że "zgodnie z warunkami określonymi w decyzjach prowadzona eksploatacja górnicza nie może prowadzić do wystąpienia deformacji powierzchni terenu przekraczających I kategorię wpływów". Zobowiązał również inwestora do wprowadzenia odpowiedniej profilaktyki.
Firma Brzezinka Spółka zapewnia, że będzie minimalizowała ryzyko powstania jakichkolwiek szkód na powierzchni. - Działalność górniczą zaplanowaliśmy w taki sposób, aby zminimalizować wpływy eksploatacji złoża na infrastrukturę powierzchniową i nie przekroczyć I kategorii odkształceń. Cel osiągnęliśmy planując system chodnikowy z podsadzką z dodatkowo „rozrzedzoną” eksploatacją w newralgicznych obszarach, pod obiektami/grupami obiektów o szczególnej wrażliwości - cytuje spółkę portal Katowice Dziś.
Nowa kopalnia w Mysłowicach. Ważne słowa inwestora
Inwestor przedstawił również informacje na temat technologii wydobycia. - Po miesiącach dyskusji i analiz uznaliśmy, że wydobycie złoża węgla kamiennego znajdującego się pod Mysłowicami, jest możliwe. Wedle naszych ustaleń proces taki wymagać będzie jednak zastosowania najnowszych, innowacyjnych technologii oraz świeżego, niekonwencjonalnego podejścia do górnictwa. Proponowany przez nas system eksploatacji węgla stosowany jest pod wieloma miastami zachodnich Niemiec. Nigdzie jednak nie pozwala on osiągnąć wydobycia na takim poziomie, jak to planowane w Mysłowicach (1,3 mln ton/rok). Mysłowice zatem prócz oczywistych korzyści finansowych oraz tych związanych z powstaniem nowych miejsc pracy i aktywizacją gospodarczą regionu, mogą stać się „Prekursorem” nowoczesnej i bezpiecznej technologii w Polsce - dodają przedstawiciele spółki.
Złoże Brzezinka 3 oceniane jest na około 88 mln ton. Prace mają być prowadzone na głębokości około 700 metrów. Nowa kopalnia ma zapewnić pracę dla 900 osób i pracownikom trzech lub czterech firm okołogórniczych. Wydobycie ma być prowadzone przez kilkadziesiąt lat.