Polecany artykuł:
Maksimum Kwadrantydów przypada 3 stycznia, ale rój będzie widoczny między 1 a 7 stycznia. Kwadrantydy są drugim co do liczby meteorów, które można zobaczyć w ciągu jednej godziny - nawet 120 meteorów na godzinę. Najbardziej obfitym rojem meteorów są Perseidy, które możemy obserwować w sierpniu.
Dokładne pochodzenie Kwadrantydów nie jest do końca znane. Pierwsze doniesienia o tym roju meteorów pochodzą jeszcze z 1835 roku. Naukowcy podejrzewają, że Kwadrantydy pochodzą z nieaktywnej już komety 2003 EH1 lub wygasłej komety C/1490 Y1. Kwadrantydy mogły powstać również w wyniku zderzenia lub rozpadu, do którego doszło pod koniec XV w.
Gdzie zobaczymy rój Kwadrantydów na Śląsku i w Zagłębiu?
Aby obserwować rój meteorów, nie trzeba dysponować żadnym specjalistycznym sprzętem. Wystarczy wygodna pozycja, by swobodnie spoglądać w niebo i... ciepłe ubrania! Większość spadających gwiazd będzie widoczna gołym okiem, po godz. 22.00.
Ważne jest także miejsce obserwacji. Najlepiej, żeby było położone z dala od źródeł światła: zabudowań, latarni ulicznych itp. W naszym regionie do wieczornej obserwacji świetnie nada się np. hołda w Kostuchnie, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, Górka Środulska w Sosnowcu, a także łąki czy parki. Pogoda też nie jest bez znaczenia - na zachmurzonym niebie niestety nie da się obserwować spadających gwiazd.