Blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych w Polsce zostało "wzbogaconych" o naklejkami w jaskrawym żółtym kolorze, na których widnieje indywidualny numer przejazdu, a także telefony alarmowe.
W przypadku, gdy nagle na przejeździe samochód odmówi posłuszeństwa i zatrzyma się na torach, szybkie zgłoszenie na numer alarmowy 112 pozwoli precyzyjnie określić miejsce zdarzenia, a kolejarze będą mogli szybko wstrzymać ruch pociągów, by zapobiec wypadkowi.
Zastrzelił instruktora na strzelnicy. Skierował pistolet w stronę ofiary i oddał kilkanaście strzałów
Dla naszego bezpieczeństwa
Na każdym przejeździe znajdują się co najmniej dwie żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi. Specjalne łącze, między operatorami numeru 112 a służbami PKP PLK, odpowiedzialnymi za ruch pociągów, zapewni szybkie reakcje na zagrożenia, czyli wstrzymanie ruchu pociągów na danym odcinku.
Łabędzie z pisklętami chciały przejść przez ruchliwą ulicę. Na pomoc ruszyły służby! Zobaczcie [WIDEO] z akcji
- Dodatkowe informacje, na żółtych naklejkach, umieszczone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przejazdach kolejowo-drogowych ułatwiają i przyśpieszają działania dla bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów - mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - To kolejna inicjatywa, która ogranicza zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych.
Jak zgłosić zdarzenie na przejeździe?
W przypadku awarii lub zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia za pomocą specjalnie stworzonego łącza służby PKP PLK. Następnie wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.