Na Śląsku i w Zagłębiu nie kupisz już kebaba? Trwa dyskusja!

2017-12-04 11:22

Dyskusja na temat tego czy kebaby wciąż będą dostępne na rynku czy też nie rozpoczęła się w Parlamencie Europejskim. Wszystko za sprawą szkodliwych dla zdrowia fosforanów.  

Fosforany z powodu, których wybuchła dyskusja, są stosowane w zamrożonym mięsie do produkcji kebabu. To one chronią mięso przed wysuszeniem i rozpadem podczas pieczenia, pozwalają też dłużej zachować jego smak. Są stosowane powszechnie w najróżniejszych rodzajach żywności. Ich przeciwnicy - przede wszystkim przedstawiciele komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego - są zdania, że  fosforany mogą być szkodliwe dla zdrowia i wywoływać choroby układu krążenia. Powołują się przy tym na badania z 2012 roku.

Sylwester 2017/2018 w Katowicach: Wiemy kto wystąpi podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów!

Z tym stanowiskiem nie zgadza się Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), zdaniem którego nie można przypisać zwiększenia ryzyka zachorowań spożyciu fosforu. Z kolei posłowie SPD i Zieloni proponują, by wstrzymać się z zakazem przynajmniej do końca roku, kiedy gotowy będzie oficjalny raport dotyczący fosforanów. Europosłanka z ramienia CDU Renate Sommer zwróciła też uwagę, że zakaz doprowadziłby do likwidacji produkcji kebabów, ponieważ fosforanów nie da się zastąpić innymi składnikami.

Głosowanie ma się odbyć na sesji plenarnej w Strasburgu, którą zaplanowano na 11-14 grudnia. Jeśli Parlament Europejski, który liczy 751 posłów, poprze sprzeciw komisji zdrowia bezwzględną większością głosów (376), wniosek o legalizację fosforanów zostanie zablokowany.

O tym, że UE chce wprowadzić regulację, który przyczyni się do likwidacji kebabów, poinformował jako pierwszy niemiecki dziennik "Bild".

Zobacz też: W których dużych miastach konurbacji górnośląskiej żyje się najlepiej? GŁOSUJCIE!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki