Raport dotyczący czystości polskich miast. Katowice jednym z najbrudniejszych...
Badaniom zostały poddane bankomaty, poręcze w komunikacji miejskiej, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych oraz poręcze na dworcach PKP. Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce. Raport zawiera także ranking najbrudniejszych miejsc w przestrzeni publicznej wraz z identyfikacją wybranych bakterii, które stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia. Próbki do badań zostały pobrane w miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Katowicach. Jakie są wnioski? Jak czytamy, Katowice są jednym z najbrudniejszych miast w Polsce. "O miano czystej przestrzeni publicznej nie mogą pretendować takie miasta jak Gdańsk (8294 bakterii), Katowice (9590 bakterii) oraz Poznań (14620 bakterii), ponieważ to właśnie w tych miastach liczba znalezionych bakterii okazała się być największa", podano.
Raport dotyczący czystości polskich miast. Bakterie w poszczególnych sektorach
Jeśli chodzi o bakterie na bankomatach, największą ich liczbę znaleziono w następujących miastach: Katowice (2000 bakterii), Poznań (2500 bakterii) i Warszawa (3000 bakterii), w której odnotowano największą liczbę drobnoustrojów. Jeśli chodzi o galerie handlowe, Katowice i Lublin znalazły się na 1. miejscu (1000 bakterii). O wiele lepiej jest natomiast w sklepach. Tutaj Katowice znalazły się na podium wśród najczystszych miast. "W ścisłej czołówce miast, w których znaleziono najmniejszą liczbę bakterii na wózkach sklepowych, znalazły się: Poznań (20 bakterii), Katowice (60 bakterii), i Łódź (180 bakterii). Jednym z powodów znalezienia się tych miast na wysokich pozycjach jest z pewnością częsta dezynfekcja wózków sklepowych", czytamy w raporcie. W komunikacji miejskiej znów jest, niestety, kiepsko. Katowice są na drugim miejscu pod kątem nagromadzenia bakterii. Dworce PKP - w Katowicach znów brudno (3. miejsce).
Raport dotyczący czystości polskich miast. Najważniejsze wnioski z badań
"Dworce kolejowe stanowią największe potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia z uwagi na liczebność znalezionych bakterii. Galerie okazały się najczystszymi miejscami, ze wszystkich powierzchni, które zostały poddane badaniom. We wszystkich przebadanych kategoriach znaleziono również siedliska pleśni oraz grzybów. Wskazane jest zachowanie szczególnych środków ostrożności w postaci częstej dezynfekcji dłoni oraz przedmiotów, z którymi mamy kontakt, aby zminimalizować. ryzyko zakażenia. Warto również używać jednorazowych rękawiczek ochronnych. Praktycznie na każdej powierzchni można znaleźć i zidentyfikować szkodliwe bakterie, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia", oto najważniejsze wnioski wystosowane w raporcie.
Szczegółowe dane znajdziecie tutaj: POLSKA POD MIKROSKOPEM. RANKING NAJCZYSTSZYCH POLSKICH MIAST