Firma Curulis opracowała raport, z którego wynika, że życie w Zabrzu jest najdroższe w Polsce, biorąc pod uwagę największe miasta w kraju. Gorzej jest tylko w niewielkim Choszcznie. Przeciętna rodzina wydaje na usługi komunalne w Zabrzu aż 4 824,54 zł rocznie. Prezydent miasta Małgorzata Mańska-Szulik uważa jednak, że jest to ocena niesprawiedliwa. - Rozmawiając o nakładach finansowych, przeznaczonych na życie w miastach naszej aglomeracji, warto precyzyjnie przeanalizować poszczególne części tych wydatków - zauważa słusznie prezydent. - Jednym ze składników wpływających na koszty ponoszone przez mieszkańców jest stawka podatku od nieruchomości. W 2020 roku w przypadku budynków mieszkalnych płacimy w Zabrzu 73 grosze za m2 powierzchni. Odnosząc ten poziom do kwot obowiązujących w pobliskich miastach na prawach powiatu okazuje się, że w Zabrzu jest taniej niż np. w Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Świętochłowicach, Sosnowcu czy Jaworznie, a minimalnie drożej niż np. w Dąbrowie Górniczej czy Tychach - napisała na swoim Facebooku Małgorzata Mańska-Szulik.
Tłumaczenie to jest jednak kuriozalne, bowiem jak przedstawiła w swojej analizie firma Curulis wydatki na podatek od nieruchomości obejmują zaledwie około 1,5 proc. wszystkich wydatków przeciętnej rodziny. Zdecydowanie większą część wydatków stanowią woda i ścieki (aż 43,21%, w Zabrzu opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków są jednymi z najwyższych w Polsce), wywóz odpadów komunalnych (26,87%), i komunikacja publiczna (26,62%).
Specjaliści z firmy Curulis wzięli pod uwagę roczne koszty komunalne, jakimi są obciążone polskie rodziny w kilku obszarach: zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów komunalnych, podatek od nieruchomości, komunikacja publiczna oraz strefy płatnego parkowania. Firma oszacowała wydatki przypadające na przeciętną polską rodzinę - dwoje dorosłych z dwójką dzieci, żyjących w mieszkaniu o powierzchni 74 m2, korzystających 108 razy z komunikacji miejskiej i 48 godz. w roku z parkingu, zużywająca 33 m3 wody i podobną ilość ścieków.
Więcej szczegółów znajduje się w raporcie TUTAJ!