1. Powrót piłkarskiej reprezentacji na Stadion Śląski
Po 9 latach przerwy piłkarska reprezentacja Polski zagościła na Stadionie Śląskim. Robert Lewandowski i spółka przyjechali w marcu do Chorzowa na mecz towarzyszki z Koreą Południową. Biało-czerwoni wygrali 3:2 po emocjonującym spotkaniu. Starcie z Koreańczykami było ważnym przetarciem przed czerwcowym Mundialem. Na trybunach słynnego „Kotła Czarownic” pojawiło się ponad 53 tysiące kibiców.
2. GKS Tychy mistrzem Polski!
To były prawdziwe śląskie derby w Polskiej Lidze Hokeja. W finale spotkały się GKS Katowice i GKS Tychy. Lepsi okazali się Ci drudzy. Tyszanie wygrali cztery z pięciu spotkań finałowych i sięgnęli po upragnione mistrzostwo. Szczególnie emocjonujący był ostatni mecz, kiedy o wygranej zadecydował dopiero gol strzelony w dogrywce.
Polecany artykuł:
3. Górnik Zabrze po blisko ćwierć wieku awansował do europejskich pucharów!
Ówczesny beniaminek Lotto Ekstraklasy po fenomenalnej kampanii 2018/2018 zajął 4. miejsce w lidze. Podopieczni Marcina Brosza wywalczyli tym samym awans do europejskich pucharów, a konkretniej eliminacji Ligi Europy. Zabrze czekało na taki sukces 24 lata. Górnik przebrnął przez pierwszą fazę eliminacji pokonując w dwumeczu mołdawską Zarię Balti. Na kolejnym szczeblu rozgrywek czekał słowacki AS Trencin. Zabrzanie dostali srogą lekcję futbolu przegrywając 0:1 u siebie i 4:1 na wyjeździe.
4. Zagłębie Sosnowiec wraca do elity
Zagłębie Sosnowiec zajęło drugie miejsce w rozgrywkach I ligi, co dało drużynie ze Stadionu Ludowego upragniony awans Ekstraklasy. Sosnowiecki klub czekał na ten sukces całą dekadę.
5. Ruch Chorzów najniżej w historii
W ciągu dwóch lat z ekstraklasy do II ligi. Taką drogę przeszedł Ruch Chorzów. W przedostatniej kolejce rozgrywek I ligi sezonu 2017/2018 "Niebiescy" przegrali u siebie 0:1 z Zagłębiem Sosnowiec, co przypieczętowało ich spadek na trzeci szczebel rozgrywkowy. Klub z ul. Cichej jeszcze nigdy nie grał na tak niskim szczeblu...
6. Śląski "Tour de Pologne"
Najważniejszy wyścig kolarski w naszym kraju odbył się po raz 75. Górny Śląsk był główną areną zmagań, albowiem aż cztery z siedmiu etapów wyścigu zostało rozegranych w naszym regionie. Triumfatorem tegorocznej edycji został Michał Kwiatkowski.
7. Memoriał Kamili Skolimowskiej
Do Kotła Czarownic zawitały gwiazdy światowej lekkiej atletyki. W sierpniu w Chorzowie zorganizowano Memoriał Kamili Skolimowskiej. Udział w imprezie wzięli topowi zawodnicy z Polski i zagranicy. Wśród nich m.in. Asafa Powell, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Piotr Małachowski, Robert Harting, Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Adam Kszczot, Iga Baumgart-Witan, Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski, Michał Haratyk czy Konrad Bukowiecki. Zabrakło za to Anity Włodarczyk. Nieobecność rekordzistki świata, mistrzyni globu i mistrzyni olimpijskiej była sporym zaskoczeniem.
8. Liga Narodów na Stadionie Śląskim
W listopadzie podopieczni Jerzego Brzęczka podejmowali w ramach Ligi Narodów Portugalię i Włochy. Oba spotkania odbyły się na Stadionie Śląskim, Niestety, biało-czerwoni kontynuowali złą passę po nieudanym Mundialu w Rosji. Najpierw ulegli 2:3 Portugalii, zaś kilka dni później przegrali 0:1 z Włochami. Po porażce z Italią stało się jasne, że w kolejnej edycji Ligi Narodów spadniemy do niższej dywizji.
9. Inauguracja Pucharu Świata w Wiśle
W tym roku Puchar Świata w skokach narciarskich rozpoczął się w Wiśle. Skocznia im. Adama Małysza okazała się szczęśliwa dla reprezentantów Polski. W konkursie drużynowym biało-czerwoni zajęli pierwsze miejsce przed Niemcami i Austriakami. W zawodach indywidualnych trumfował Eugeni Klimov. Najlepszy z Polaków Kamil Stoch zajął 4. lokatę.
10. KSW w Gliwicach! Koniec kariery Khalidova
W gliwickiej Arenie zorganizowano w grudniu w galę KSW. Starciem wieczoru był pojedynek rewanżowy pomiędzy Mamedem Khalidovem i Tomaszem Narkunem. Legendarny pięściarz czeczeńskiego pochodzenia przegrał na punkty ze swoim rywalem. Tuz po walce ogłosił zakończenie sportowej kariery.