Jak mówi prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski, wieża wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu lotniczego na Śląsku. Ma to m.in. umożliwić system PansaUTM, który pozwala na zarządzanie ruchem dronów w strefie kontrolowanej lotniska. Obiekt jest ponadto wyposażony w elektroniczne paski postępu lotu przetwarzające dane lotniskowe i usługę umożliwiającą szybszą elektroniczną komunikację z załogami statków powietrznych.
Z kolei pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP Mikołaj Wild dodaje, że systemy i rozwiązania wprowadzane przez PAŻP, które będę wykorzystywane w nowej wieży, należą do najnowocześniejszych na świecie. Jego zdaniem budowla katowicka łączy w sobie to, co najlepsze w globalnych trendach lotniczych, mianowicie nowoczesny wygląd, innowacyjność i dbałość o najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Wieża nie zajmie od razu miejsca starej, dwukrotnie niższej konstrukcji, ale najbliższych tygodniach będzie działać w trybie „shadow mode”, polegającym na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w starej lokalizacji.
Polecany artykuł: