Polecany artykuł:
Naukowcy z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego specjalizują się m.in. w tworzeniu nanokatalizatorów wykorzystywanych w różnych, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych reakcjach chemicznych. Spektrum ich zastosowań jest szerokie. Tak zwane katalizatory deNOx mogą być wykorzystywane w procesach oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń – na przykład w instalacjach energetycznych spalarni odpadów czy elektrociepłowniach do usuwania szkodliwych tlenków azotu z gazów odlotowych, będących ubocznym skutkiem produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Inne katalizatory z kolei znajdują zastosowanie w procesach przetwarzania amoniaku, który jest potencjalnym źródłem bezodpadowej energii.
Kolejna grupa nanokatalizatorów może być wykorzystywana do prowadzenia reakcji syntezy związków o potencjalnym działaniu antynowotworowym, przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym, wykorzystywanych w branży farmaceutycznej. Jeden z takich katalizatorów został właśnie objęty ochroną patentową.
Jak wyjaśnia dr Piotr Bartczak z Zakładu Chemii Organicznej UŚ, współautor rozwiązania, nanokatalizator ten został opracowany z myślą o przeprowadzaniu reakcji sprzęgania Sonogashiry, której nazwa pochodzi od nazwiska jej współodkrywcy – chemika japońskiego pochodzenia Kenkichiego Sonogashiry.
Posłuchajcie materiału:
Zobacz także: Bytom: Ruszyła kampania „Kilometry Dobra”. Każdy może pomóc