Naukowcy z Uniwersytety Śląskiego zaprojektowali monitor jakości snu, który doskonale sprawdzi się w opiece nad noworodkami. Urządzenie pozwala kontrolować oddech dziecka, puls, a także zmianę ułożenia ciała. Dodatkowo monitor może służyć jako lampka, ładowarka, budzik, a także monitor czystości powietrza.
Urządzenie składa się z dwóch części: modułu pacjenta, który umieszcza się na brzuszku noworodka i stacji bazowej w kształcie klepsydry, podłączanej do prądu. Co ważne, urządzenie działa nawet przy braku zasilania dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Z kolei moduł ładowany jest indukcyjnie. Wszystkie pomiary zebrane przez monitor można wyświetlać również na smartfonie za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.
- Moduł umieszczamy kilka centymetrów pod mostkiem, włączamy tryb monitorowania i kładziemy dziecko. Jeżeli coś będzie nie tak smartfon lub stacja bazowa poinformują nas o tym - wyjaśniają pomysłodawcy.
>>>Studenci z Katowic pomniejszają ludzi! To alternatywa dla fotografii [WIDEO NOWA TV 24 GODZINY]
Autorami projektu są naukowcy z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach UŚ: dr Małgorzata Janik, dr Paweł Janik oraz mgr inż. Michał Pielka, który zaprojektował wygląd stacji bazowej. Projekt ten otrzymał wyróżnienie w konkursie "Student-Wynalazca", zorganizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską.
Monitor jakości snu można również wykorzystywać do kontrolowania oddechu starszych dzieci, a także dorosłych. Doskonale sprawdzi się przy takich schorzeniach, jak astma oskrzelowa, mukowiscydoza i inne choroby dróg oddechowych. Monitor jest już gotowy do dystrybucji, a naukowcy czekają na propozycje biznesowe.
Z naukowcami rozmawiała reporterka Radia ESKA, Agnieszka Kucjas:
Czytaj także: Prawie milion złotych na zielone inwestycje w Katowicach! Powstaną w 12 dzielnicach miasta! [ZDJĘCIA, AUDIO]