Jak zapewniają przedstawiciele SRK każdego dnia rozpatrywanych jest aż 900 wniosków. Problem stanowi fakt, że wiele z wniosków, które zostały poddane powtórnej weryfikacji ma braki formalne - brakuje dokumentów, danych czy numeru telefonu.
To już ostatni etap prac. Do tej pory za pośrednictwem SRK, pieniądze z tytułu utraty praw do bezpłatnego węgla otrzymało 155 tysięcy osób. Znaczna część pieniędzy została wypłacona już pod koniec ubiegłego roku.
Rekompensaty za deputat węglowy. Ogromna kolejka przed Katowickim Holdingiem Węglowym! [ZDJĘCIA]
W tym roku udało się już rozpatrzyć 16,5 tys. wniosków, jednak aż 8,5 tysiąca wniosków rozpatrzono negatywnie. Dlaczego?
– Niektóre z osób, które złożyły wnioski, nie figurują w żadnej z baz danych spółek węglowych z czego można wysnuć wniosek, że większość z nich nie ma prawa do rekompensaty, gdyż nie spełnia wymagań określonych przez ustawodawcę. Najczęściej okazuje się, że byli zatrudnieni u pracodawcy innego niż wyszczególnieni w Ustawie. – tłumaczy Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.
Rekompensaty za deputat węglowy. Kiedy byli górnicy dostaną 10 tysięcy złotych?
W myśl ustawy 10 tysięcy złotych przysługuje emerytom oraz rencistom górniczym, którym odebrano prawo do darmowego węgla, a także wdowom i sierotom po nich.
Jednak co ważne, ustawa nie uwzględniła wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. Rekompensat nie dostali także ci obecni emeryci i renciści, którzy utracili prawo do deputatu jeszcze jako czynni pracownicy.