Indeks, studia, maturzyści

i

Autor: Piotr Grzybowski

Nie jest łatwo dostać się na medycynę, a jeszcze trudniej na stomatologię

2019-07-23 15:31

Tylko jedna osoba z 1780 chcących studiować medycynę na Śląskim Uniwersytecie Medycznym (SUM) uzyskała maksimum punktów: 200. Na tablicach w holu Wydziału Lekarskiego w Zabrzu wiszą dziesiątki kartek z listami kandydatów. Z uwagi na obostrzenia RODO nie ma na nich nazwisk, są tylko ciągi liter i cyfr. Ostatni na liście kandydat zgromadził 58 punktów.

Jest mało prawdopodobne, by z takim dorobkiem można było poważnie myśleć o studiach na Wydziale Lekarskim. Jako, że nikt nikomu nie zabraniał aplikowania, to na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny, papiery złożyło 5026 osób. Rok temu kandydatów do studiowania było 4943. W porównaniu do minionego roku podniesiono limit przyjęć na kierunek lekarski, z 680 do 690. To najwięcej w Polsce. Uniwersytet Medyczny w Łodzi może przyjąć 670 osób (w tym 150 miejsc jest finansowanych przez MON), Warszawski Uniwersytet Medyczny – 550, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu – 340, Gdański Uniwersytet Medyczny – 316, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – 266, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – 250, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – 240. W rezultacie o jedno miejsce statystycznie rzecz ujmując ubiegało się 7,28 tzw. osoby. Sporo z nich miało na koncie poniżej 163 punktów, więc nie miała większych szans, by znaleźć się w gronie szczęśliwców.

Jeszcze więcej kandydatów do miejsca jest na kierunku lekarsko-dentystycznym. Tu aplikowało 1780 osób, co oznacza, że o jedno miejsce ubiegało się 14,24 osoby. Stomatologów kraj potrzebuje mniej niż lekarzy medycyny, wiec i limity miejsc są na tym kierunku odpowiednio mniejsze. W SUM i tak są najwyższe w Polsce, bo uczelnia oferuje 125 miejsc. Uniwersytet Medyczny w Łodzi ma ich 120; Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie – 100; Uniwersytet Medyczny w Lublinie – 80; Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – 75; Warszawski Uniwersytet Medyczny – 72, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – 60).

Lekarzy, dentystów oraz ratowników medycznych kształci Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu oraz Wydział Lekarski w Katowicach. Pierwszy oferuje 6-letnie studia na kierunku lekarskim, 5-letnie na lekarsko-dentystycznym oraz 3-letnie I stopnia na ratownictwie medycznym. Wydział katowicki kształci wyłącznie lekarzy w cyklu 6-letnim oraz neurobiologów. Wydział prowadzi także odpłatne anglojęzyczne studia medyczne. Semestr studiowania na kierunku lekarskim w zakończonym roku akademickim kosztował 17,5 tys. zł. Dla porównania: studia jednolite magisterskie na kierunku fizjoterapia kosztowały za semestr 3,1 tys. zł. Łącznie SUM prowadzi studia na 16 kierunkach w języku polskim i 9 w języku angielskim. Zatrudnia ok. 2,4 tys. pracowników i kształci 10 tys. studentów, w tym ok. 500 obcokrajowców z 48 krajów świata. Od początku lat 50. mury uczelni (do 2017 r. – Śląskiej Akademii Medycznej) opuściło ponad 40 tys. absolwentów.

Wiesz, że możesz dostać artykuły skórzane w super cenach? Sprawdź rabaty na Wittchen kupony rabatowe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają