W ClairCity Skylines mieszkańcy sami mogą zaprojektować przyszłość swojego miasta. Wystarczy pobrać ClairCity Skylines z Google Play (Android) lub App Store (iOS) i sprawdzić, jak się zarządza miastem. Darmowa gra pozwala decydować o tym, jak powinna wyglądać przyszłość miasta przez następne 50 lat - informuje portalsamorządowy.pl.
Chociaż gra jest formą rozrywki, służy ona celom badawczym ważnego projektu "ClairCity - zaangażowanie obywateli w działania na rzecz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w miastach, finansowanego z Europejskiego Programu Ramowego w Zakresie Badań Naukowych i Innowacji "Horyzont 2020".
Wszystkie dane wykorzystane do stworzenia gry - takie jak np. skutki budowy nowych dróg czy korzyści zdrowotne wynikające z założenia większej liczby parków w mieście - są prawdziwe. Gracze będą szukać sposobów na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i emisji dwutlenku węgla, które jednocześnie wpłyną na wzrost zadowolenia mieszkańców i poprawę stanu finansów w ich rodzinnym mieście. Wybrane przez nich strategie stworzą scenariusze na przyszłość dla Sosnowca - powiedziała dla Portalu Samorządowego wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak.
>>> Potężne długi seniorów ze Śląska! Sięgają blisko miliarda złotych
Projekt trwa od 2016 roku. Oprócz Sosnowca biorą w nim udział mieszkańcy 5 innych europejskich miast i regionów - Bristolu, Amsterdamu, Lubljany, Aveiro i Ligurii. Projekt zakończy się w 2020 roku. Tysiące ludzi w sześciu samorządach pilotażowych za pomocą innowacyjnych narzędzi podzieli się swoimi opiniami na temat możliwości zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia środowiska i poprawy zdrowia mieszkańców. Używając adresowanych specjalnie do nich gier na smartfony, tablety i komputery, mieszkańcy sami zaprojektują przyszłość swojego miasta. Informacje pozyskane od graczy zostaną wykorzystane w procesie tworzenia miejskich strategii związanych z poprawą stanu powietrza.
Celem projektu jest zbadanie związków pomiędzy zachowaniami mieszkańców a jakością powietrza i ich zdrowiem oraz podniesienie świadomości w tym zakresie. Pomóc w tym mają właśnie tego typu aplikacje. W przyszłości być może powstaną podobne programy skierowane do uczniów szkół.
Ostatecznie grupa ekspertów "skroi na miarę" każdego miasta biorącego udział w projekcie pakiet rekomendacji i strategii na temat sposobów skutecznego zarządzania jakością powietrza. Oprócz tego powstanie także uniwersalny zestaw narzędzi, który będzie mógł zostać wykorzystany przez każde europejskie miasto o liczbie mieszkańców powyżej 50 tysięcy.