Nie żyje prof. Mieczysław Chorąży. Był powstańcem warszawskim i wybitnym lekarzem

i

Autor: Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, ivoxis/cc0/pixabay Prof. Mieczysław Chorąży zmarł w wieku 95 lat.

Nie żyje prof. Mieczysław Chorąży. Był powstańcem warszawskim i wybitnym lekarzem

2021-02-20 19:41

Zmarł prof. Mieczysław Chorąży - nestor krajowej onkologii, wybitny uczony, a także powstaniec warszawski, społecznik, nauczyciel i autorytet dla kilku pokoleń lekarzy; kawaler Orderu Orła Białego. W sierpniu skończyłby 96 lat. Informację o śmierci naukowca przekazał w sobotę Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, z którym profesor związał swą wieloletnią karierę.

Nie żyje prof. Mieczysław Chorąży

Informację o śmierci naukowca przekazał w sobotę Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach, z którym profesor związał swą wieloletnią karierę. Urodzony w 1925 r. w Janówce niedaleko Białej Podlaskiej Mieczysław Chorąży należał do współtwórców renomy gliwickiego Instytutu, gdzie pracował od 1951 roku. Przez 32 lata (1963-1995) kierował tam Zakładem Biologii Nowotworów. By autorem ponad 140 publikacji naukowych, promotorem wielu doktoratów, doktorem honoris causa uczelni medycznych w Katowicach i w Białymstoku. Prof. Chorąży był jednym z pionierów badań nad mutagenezą środowiskową oraz epidemiologią molekularną i autorem wydanej w 1973 r., napisanej wspólnie z Kazimierzem Duxem, książki "Wstęp do biologii nowotworów". Przez długi czas była ona najważniejszą pozycją polskiej literatury naukowej na ten temat. Wniósł znaczący wkład w badania nad uszkodzeniami DNA i chromosomów u mieszkańców skupisk przemysłowych i komunalnych na Śląsku. Rozwinął współpracę z ośrodkami badawczymi w Europie i w Stanach Zjednoczonych, gdzie na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku odbył staże naukowe. Miał w dorobku bardzo wiele anglojęzycznych publikacji - artykułów i monografii. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Należał do wielu organizacji i towarzystw naukowych.

PRZECZYTAJ: Wybuch gazu w Sosnowcu. Eksplozja zniszczyła garaże i samochody. Ewakuowano mieszkańców [AKTUALIZACJA]

W młodości walczył w powstaniu warszawskim, był dwukrotnie ranny, groziła mu utrata ręki. Po powstaniu był więźniem stalagu. Po wojnie ukończył studia medyczne w Warszawie. Krótko pracował w stolicy, po czym dostał nakaz pracy w szpitalu w Gliwicach - mieście, z którym ostatecznie związał swoje zawodowe życie. "Ludziom ziemi śląskiej jestem wdzięczny za przygarnięcie mnie w okresie powojennym, gdy boleśnie doświadczony wojną rozpaczliwie szukałem drogi życiowej" – mówił po latach. Przyznano mu wiele nagród i odznaczeń państwowych. W 1944 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, w 1976 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 11 lat później Krzyżem Oficerskim tego orderu. W 1997 r. otrzymał Warszawski Krzyż Powstańczy, a w 2002 r. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego. W 2018 r. otrzymał nagrodę Lux ex Silesia – Światło ze Śląska, a w 2019 r. znalazł się wśród odznaczonych medalami z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZOBACZ: Lędziny. Tragiczny wypadek w kopalni Ziemowit. Znaleziono ciało 33-letniego górnika [AKTUALIZACJA]

Policjant uratował 2-miesięcznego chłopca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają