Śledczy ustalili, że nielegalne składowisko odpadów w Brynku działało od 2019 r. do 2023 r. Jak ustalono Dariusz D. oraz Ewelina Sz,. I Paweł Sz. wydzierżawili w 2015 r. do Jarosława D. działkę w Brynku, gdzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez dwa odrębne podmioty, miała być prowadzona działalność polegająca na zbieraniu i magazynowaniu odpadów o kodzie 10 02 08.
- W wyniku przetwarzania odpadów podmioty miały wytwarzać produkt o nazwie Compounds od Zinc Oxide, który utracił status odpadu i który był wykorzystywany przez podmioty zagraniczne do przemysłowego odzysku metali, w tym cynku - informuje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.
Częstochowską delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadziła kontrolę, która wykazała liczne naruszenia przepisów ochrony środowiska, m.in. nierzetelne i nietermino0we prowadzenie ewidencji odpadów zbieranych i przetwarzanych, brak ewidencji odpadów wytwarzanych o kodzie 15 10 02, magazynowanie produktu końcowego poza halą wskazaną w decyzji Starosty Tarnogórskiego oraz naruszenia wymagań ochrony środowiska w zakresie magazynowania odpadów.
- W celu ustalenia rodzaju odpadów składowanych w Brynku , zasięgnięto opinii biegłego. W wydanej opinii wskazał on , że próbki odpadów zawierają szereg metali ciężkich w dużych stężeniach masowych, takich jak ołów, cynk, żelazo, miedź, molibden, nikiel i kadm. Zdaniem biegłego odpady te stanowiły poważne zagrożenie dla środowiska, a z uwagi na obecność toluenu, należało je zakwalifikować jako odpady niebezpieczne - przekazuje prokuratura.
Dariusz D., Ewelina Sz. I Paweł Sz. usłyszeli zarzuty z art. 183 par. 1 kk, natomiast Jarosław D. zarzut z art. 18 par. 3 kk w zw. z art. 183 par. 1 kk. Za przestępstwo to grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.