Metan nad Śląskiem. Zdjęcie satelitarne nie pozostawia wątpliwości

i

Autor: pixabay.com/ESA

Niepokojące zdjęcie z satelity. Ogromna smuga nad Śląskiem! O co chodzi?

2022-03-27 21:15

Przyrząd Topomi zainstalowany na satelicie Copernicus Sentinel-5P wykrył smugę metanu nad województwem śląskim. Okazuje się, że pochodzi ona ze znajdujących się w naszym regionie kopalni. Europejska Agencja Kosmiczna stale monitoruje, gdzie znajdują się miejsca, w których stężenie metanu jest wysokie. Gaz ten w znaczny sposób przyczynia się do zjawiska zwanego globalnym ociepleniem.

O tym, że nad województwem śląskim występuje smuga metanu, Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała 21 marca. Jak czytamy, naukowcy z Uniwersytetu w Leicester wykorzystali dane wygenerowane przez Uniwersytet w Bremie z przyrządu Tropomi zamontowanego na pokładzie Sentinel-5P, aby zaobserwować stężenia metanu związane z głównymi regionami górniczymi w całej Polsce i wykazać, że satelita może wychwytywać poziomy emisji z górnictwa węglowego. Największe stężenia metanu koncentrowały się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Jest to teren, na którym znajduje się mnóstwo kopalni.

Zobacz również: Dzieci powypadały z kajaków na Zalewie Rybnickim! Dramatyczna akcja

- Ponieważ niektóre z tych kopalń znajdują się bardzo blisko siebie, poszczególne smugi emisji są trudne do rozróżnienia. Udało nam się jednak wykryć uśrednione zwiększenie ilości metanu o dużej skali, około 20 części na miliard powyżej stężeń tła - mówi Harjinder Sembhi, naukowiec z Uniwersytetu w Leicester.

Zobacz koniecznie: Jak zmniejszyć zużycie energii? Proste sposoby na niższy rachunek za prąd i lepszy klimat

Eksperci jednoznacznie wskazują, że prowadzone w Polsce wydobycie paliw kopalnych przyczynia się do emisji metanu. W kopalniach są bowiem systemy wentylacyjne, które zapewniają dopływ powietrza. W zamian jednak metan uchodzi do atmosfery.

Według Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Środowiska 10 największych kopalń węgla emitujących metan w Europie znajduje się właśnie w Polsce. W 2020 roku uwolniły one łącznie do atmosfery 282 300 ton metanu. Obserwacje satelitarne pomagają monitorować regiony o podwyższonych stężeniach gazu. Przyrządy pomagają wychwytywać poziomy emisji z górnictwa węglowego.

Zobacz również: Pośmiertne odznaczenie dla prof. Mariana Zembali. Wzruszające słowa prezydenta Dudy

Metan jest gazem cieplarnianym. To drugi po dwutlenku węgla najliczniej występujący antropogeniczny gaz cieplarniany. Jednak zdolność metanu do zatrzymywania ciepła jest ponad 25 razy większa niż w przypadku dwutlenku węgla. Eksperci podkreślają, że redukcja emisji metanu jest kluczowa w kontekście walki z efektem cieplarnianym.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Stracił równowagę i spadł na torowisko

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają