Zamek w Olsztynie.Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia
O odkryciach w zamku w Olsztynie pisaliśmy już jakiś czas temu. Przypomnijmy - naukowcy penetrują tunele, które znajdują się bezpośrednio pod zamkiem. Okazuje się, że były one wykorzystywane nie tylko w średniowieczu, ale także 40 tys. lat temu przez neandertalczyków.
– Tuż obok badanej przez nas głównej jaskini, zlokalizowanej w obrębie murów zamkowych - w przedsionku baszty studziennej - natrafiliśmy na szczelinę, która okazała się kolejną dużą jaskinią. Na obecnym etapie eksploracji nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować jej pełnych rozmiarów oraz wieku wszystkich osadów - mówił archeolog dr Mikołaj Urbanowski, który kieruje wykopaliskami z ramienia Fundacji Przyroda i Człowiek. - Nieznanych szczelin, albo tuneli wiodących do kolejnych jaskiń może być w rejonie zamku w Olsztynie zdecydowanie więcej - dodawał.
>>> Potężne twierdze i urokliwe ruiny. Najpiękniejsze zamki w woj. śląskim [TOP 10]
Na miejscu odkryto również bardzo stare szczątki zwierząt, które mogą pochodzić nawet sprzed epoki lodowcowej. Najprawdopodobniej znalazły się tam za sprawą żyjących tutaj niegdyś i polujących ludzi. - Można powiedzieć, że jest to paleontologiczne złoto - dodaje Urbanowski. Niezwykłe jest również odkrycie śladów kuźnicy z piecem do wytopu metali. To nadzwyczajne zjawisko, bowiem takie pomieszczenia w jaskiniach to rzadkość. Na miejscu znaleziono również przedmioty używane przez neandertalczyków sprzed 40 tys. lat.
Poniżej można zobaczyć zdjęcia autorstwa Tomasza Sieniawskiego, które prezentują ten niezwykły system jaskiń.
Polecany artykuł: