Wystawa stała w nowym Muzeum Śląskim
Główna wystawa w nowym Muzeum Śląskim będzie poświęcona historii Górnego Śląska. Będzie opowiadać historię ziem, odwołując się do wielonarodowościowych korzeni mieszkańców tego regionu, jednocześnie prezentując kształtowane przez setki lat lata dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska.
Wystawa będzie dostosowana do wymagań osób niepełnosprawnych, potrzeb dzieci, nowocześnie tworząc relację: obiekt - jego interpretacja. Ekspozycja w zamyśle organizatorów ma zaprezentować dzieje Śląska jako regionu o fascynującej historii, europejskim wymiarze zjawisk kulturalnych i cywilizacyjnych.
Narracja poprowadzona zostanie po polsku, niemiecku, angielsku, w mowie śląskiej oraz brajlem. Wystawa zajmująca 1 365 m kw., będzie znajdowała się na najniższej kondygnacji nowego budynku, czyli ponad 14 metrów poniżej poziomu terenu.
Muzeum Śląskie: Wystawa czasowa
W Galerii jednego dzieła Leon Tarasewicz przygotował instalację pod tytułem „Modry”. Galerię plastyki nieprofesjonalnej wzbogaci ekspozycja grafiki Jana Nowaka, a na najniższym poziomie budynku zostanie zaprezentowana wystawa „Muzeum w organizacji. Muzeum z wyobraźni”. Podczas festiwalu otwarcia nowo udostępnionym ekspozycjom towarzyszyć będą koncerty, projekcje, formy teatralne oraz warsztaty w trzech strefach spotkań – jednej wewnątrz Muzeum i dwóch poza budynkiem.
Bilety i otwarcie Muzeum Śląskiego
Podczas festiwalu otwarcia – 26 i 28 czerwca – ekspozycje będzie można zwiedzić w godzinach od 10 do 20, a w sobotę 27 czerwca w godzinach od 16 do 20. Wejścia grup liczących do tysiąca osób zorganizowane zostaną co dwie godziny.
1 czerwca Muzeum Śląskie uruchomiło internetowy system rezerwacji bezpłatnych wejściówek. Rezerwacji można również dokonać przez telefon, a następnie odebrać bilet w kasie lub na miejscu festiwalu do dwóch godzin przed zwiedzaniem.