Komisja do powołana do wyjaśnienia skandali na terenie diecezji sosnowieckiej ma nowego przewodniczącego
Komisja Wyjaśnienie i Naprawa, powołana by wyjaśnić wszystkie skandale diecezji sosnowieckiej ma nowego przewodniczącego. Został nim publicysta "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak. Dotychczasowa przewodnicząca komisji - prokurator w stanie spoczynku Violetta Guia - zrezygnowała z zasiadania w niej ze względu na problemy zdrowotne.
Komisja została powołana 36 października przez biskupa sosnowieckiego Artura Ważnego.
Pozostałymi członkami komisji są:
- Michał Wolak (sekretarz Komisji) – audytor i specjalista z zakresu administracji i zarządzania;
- dr Aleksandra Brzemia-Bonarek - prawnik-kanonista, sędzia Sądu Metropolitalnego w Katowicach, członek watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, wykładowca na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
- dr Marek Lasota - historyk Kościoła i ekspert z dziedziny archiwów Instytutu Pamięci Narodowej, wykładowca w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie,
- ks. dr Jacek Prusak SJ - teolog, psycholog i psychoterapeuta, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie,
- prof. ucz. dr hab. Monika Przybysz - specjalista z zakresu komunikacji społecznej, kryzysowej i public relations, wykładowca w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Komisja prosi o pomoc. Członkowie komisji są gotowi także do osobistych spotkań osobistych z pokrzywdzonymi
Komisja prosi wszystkie osoby posiadające jakąkolwiek wiedzę na temat spraw, które są przedmiotem jej prac o kontakt. W tym celu stworzyła kilka możliwości:
- Listy można przesyłać na skrzynkę mailową: [email protected]
- Uruchomiono też numer telefonu: +48 571 805 535 - można dzwonić w dni robocze w godz. 9 - 17.
Członkowie Komisji są gotowi także do osobistych spotkań z osobami skrzywdzonymi, tymi, którzy czują się zgorszeni i potrzebują pomocy (duszpasterskiej, prawnej, psychologicznej) oraz wszystkimi osobami, które chciałyby podzielić się swoją wiedzą, która może być przydatna w pracach Komisji.
Spotkania te mogą odbywać się:
- W miejscach wskazanych przez rozmówców, w których będą się czuli komfortowo i bezpiecznie;
- W dyskretnych i bezpiecznych miejscach, którymi dysponuje komisja, w Sosnowcu oraz poza diecezją sosnowiecką: w Katowicach, Krakowie oraz Warszawie.