Od 9 grudnia pasażerów podróżujących pociągami, zarówno w obrębie województwa, jak i całego kraju obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy. Jak zapowiadają Koleje Śląskie będzie więcej pociągów, a również nowe połączenia. Wśród nowości znalazły się połączenia weekendowe z Gliwic przez Rybnik do Wisły, a także Knurów i Strumień. Nazwa handlowa nowych połączeń to Kubalonka. Czas przejazdu całej trasy z Gliwic do Wisły będzie wynosić niecałe trzy godziny.
Więcej pociągów na Śląsku dla dojeżdżających do pracy
Zwiększy się natomiast liczba połączeń do Zakopanego. Pociągiem Ornak będzie można przyjechać do Zakopanego codziennie w okresie śląskich ferii i wakacji. Utrzymane zostaną kursy do stolicy Tatr w święta i majówkę. Więcej połączeń zaplanowano na trasie S1 Częstochowa – Katowice – Gliwice. W godzinach porannego i wieczornego szczytu pomiędzy Gliwicami a Katowicami będziemy mogli podróżować co 15 minut. Dodatkowe dwie pary pociągów w dni robocze będą kursować również z i do Zagłębia.
>>> Chorzów: Jakość powietrza w mieście wyczytamy ze specjalnych tablic! [AUDIO]
W godzinach porannego i wieczornego szczytu pomiędzy Gliwicami a Katowicami będziemy mogli podróżować co 15 minut. Dodatkowe dwie pary pociągów w dni robocze będą kursować również z i do Zagłębia. Z nowego rozkładu jazdy ucieszą się z pewnością również osoby podróżujące koleją w relacji Katowice – Cieszyn. W dni robocze pojawi się tutaj bowiem dodatkowa para połączeń. Podobna niespodzianka czeka na podróżnych z Rybnika – tutaj również przybędzie dodatkowa para połączeń w dni robocze. W weekendy więcej pociągów kursować będzie na trasie Katowice-Lubliniec oraz Częstochowa - Lubliniec i Katowice - Oświęcim.
Utrudnienia dla podróżnych
Polecany artykuł:
Nowy rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich uwzględnia również remonty infrastruktury kolejowej. Jednak nawet najbardziej przemyślane zmiany nie uchronią pasażerów przed utrudnieniami. 15 i 16 grudnia zastępcze autobusy będą kursować za wszystkie pociągi na odcinku Sumina Wieś – Racibórz. Podobnie 10 i 17 lutego oraz 3 marca – autobusy zastępcze pojawią się na odcinku Sumina – Racibórz w godzinach 19:00 – 4:00.
Przez cały luty zastępcza komunikacja autobusowa będzie dotyczyć również dwóch pociągów na odcinku Racibórz – Rydułtowy. Od 14 do 25 lutego przesiadka na autobusy zastępcze będzie konieczna dla tych podróżnych, którzy wybierają się do Rybnika z kierunku bielskiego – tutaj zastępcza komunikacja autobusowa będzie kursować na odcinku Rybnik Piaski – Rybnik.
>>> Polska nagrodzona na Szczycie Klimatycznym COP24 przez ekologów. Nie jest to jednak powód do dumy [AUDIO]
PKP Polskie Linie Kolejowe kontynuują również modernizację na szlaku Częstochowa Towarowa – Poraj oraz Myszków – Zawiercie. Z tego względu pociągi na powyższych odcinkach mogą kursować tylko po jednym torze, co skutkuje koniecznością wprowadzenia różnych wariantów kursowania dla poszczególnych pociągów. Podróżni z tej linii powinni ze szczególną uwagą prześledzić rozkład jazdy 7 stycznia, ponieważ wówczas nieznacznie zmienią się godziny niektórych połączeń.
Nowości i promocje od PKP Intercity
Polecany artykuł:
Nowość dla pasażerów przygotowało również PKP Intercity. Pociąg IC NightJet relacji Wiedeń/Budapeszt – Wrocław – Berlin umożliwi dzienny dojazd do Berlina oraz nocny do Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. Po stronie polskiej zatrzyma się m.in. na stacjach Wrocław Główny, Opole Główne, Kędzierzyn-Koźle i Racibórz. Dodatkowo pociąg IC Przemyślanin, jadący z Przemyśla, będzie prowadził grupę wagonów do Berlina, które będą przełączane do pociągu IC NightJet w Katowicach. Wagony do Przemyśla będą odczepiane na stacji w Raciborzu, po czym wyruszą w podróż do Katowic przez Gliwice i Zabrze.
Osoby, które planują podróże z wyprzedzeniem, mogą liczyć na atrakcyjne oferty promocyjne. Super Promo to pula najtańszych biletów obowiązujących w pociągach ekspresowych – EIP (Pendolino) oraz EIC. Dzięki niej m.in. z Krakowa, Katowic, Poznania czy Trójmiasta do Warszawy można podróżować już od 49 zł, a z Wrocławia do Warszawy – od 59 zł.