Uczniowie w klasie

i

Autor: Getty Images Nowy rok szkolny będzie wyjątkowo długi.

Pilotażowy program na Śląsku

O lodowcach na zajęciach WF?! Chcą "przemycać" treści klimatyczne w szkołach

2024-09-05 12:52

W województwie śląskim rusza pilotażowy projekt edukacji klimatyczno-środowiskowej, który obejmie 16 szkół podstawowych - informuje Kuratorium Oświaty w Katowicach. Program - jak mówią pomysłodawcy - pokaże pedagogom, w jaki sposób "przemycić" treści klimatyczne i połączyć je z wiedzą stosowaną do tej pory podczas lekcji. Chodzi o wszystkie przedmioty nauczania!

Nabór do programu będzie prowadzony w listopadzie i grudniu. Edukacja klimatyczna wprowadzona zostanie w klasach 1-3 oraz 5-7 szkół podstawowych.

- 16 szkół z różnych części naszego regionu wkrótce przystąpi do pilotażu. Nabór do projektu będziemy ogłaszać na naszych stronach internetowych - zapowiada śląska kurator oświaty Aleksandra Dyla.

Cztery żywioły, wszystkie przedmioty. "Taki będzie klimat" w szkołach

Wiedza o klimacie - jak ogłaszają inicjatorzy programu - wpleciona zostanie do każdego przedmiotu: j. polskiego, wychowania fizycznego, historii, geografii czy matematyki. Nie będzie to dodatkowy przedmiot, który wydłuży czas, jaki uczniowie będą spędzać w szkołach. Motywem przewodnim edukacji o zmianach klimatycznych mają być cztery żywioły: woda, ogień, ziemia i powietrze.

- Woda powoduje, że na matematyce możemy obliczać stan wodny, ile wody zużywamy, ile jej potrzebujemy do produkcji jeansów. Zmusza to do myślenia i podjęcia pewnych działań. To już nigdy nie będzie obojętne, jak obliczymy i zobaczymy, ile wody zużywamy podczas kąpieli - przekonuje koordynatorka projektu Magdalena Ochwat z Uniwersytetu Śląskiego. I dodaje: - Żywioł wody daje nam możliwości, aby rozmawiać o kondycji rzek, o deszczach nawalnych czy o topnieniu lodowców. Będą także rozmowy o uchodźcach klimatycznych, o ludziach, którzy staną się uchodźcami, ponieważ podniesie się stan wód i oceanów.

Podczas lekcji języka polskiego poruszany ma być np. temat bioróżnorodności. Odwołaniem do tego tematu może być lektura "Pana Tadeusza", w której pojawia się bioróżnorodność Puszczy Litewskiej. Uczniowie będą mogli przedyskutować, jak dziś wyglądają lasy, a jak wyglądały te opisane w książce.

Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Zmiany klimatyczne

- Nie będzie dodatkowych materiałów, które trzeba będzie przyswajać czy wyuczać się, a potem zdawać kartkówki czy sprawdziany - zapewnia Magdalena Ochwat.

W szkole w Zabrzu nauczyciele już to ćwiczyli. Teraz wprowadzą w życie

Dodaje również, że nauczyciele nie będą musieli uczyć się nowych treści. Pilotażowy program pokaże pedagogom jak "przemycić" treści klimatyczne i połączyć je z wiedzą stosowaną do tej pory podczas lekcji.

Już w ubiegłym roku do projektu przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 26 w Zabrzu. Po podpisaniu umowy o współpracy dydaktycznej z Uniwersytetem Śląskim, placówka zyskała mentorów, z którymi nauczyciele spotykali się na zajęciach dodatkowych. Dowiedzieli się podczas nich, jak zmienić nastawienie do nauki klimatycznej, a następnie planowali działania na rok szkolny. Od września szkoła ruszy z materiałami, które przez rok przygotowała.

Prawdziwy baby boom wśród polskich gwiazd. Nie tylko Marcelina Zawadzka jest w ciąży
Sonda
Czy działalność człowieka ma wpływ na zmiany klimatyczne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają