Prokuratura stawia zarzuty dwóm pracownikom ŚUM
Dwóm pracownikom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego postawiono zarzuty. Dotyczą one poddania innej czynności seksualnej - pracownicy zdaniem prokuratury mieli całować i dotykać studentki. Ta bulwersująca sprawa wyszła na jaw rok temu, na portalu społecznościowym Facebook. Na ŚUMemes, studenci zaczęli opisywać swoje problemy. To wówczas padły oskarżenia o molestowanie i mobbing, jakiem mieli się dopuszczać wykładowcy. Burzę wywołała relacja z wyjazdu integracyjnego w 2016 roku. Według studentek doszło wówczas do ewidentnych przykładów molestowania.
Na ŚUM rozpoczęło się wewnętrzne dochodzenie. Pod lupę wzięto dziewięcioro wykładowców. Władze uczelni zawiadomiły prokuraturę. Jeden z pracowników stracił pracę.
Jak podaje wyborcza.pl, początkowo studenci nie chcieli się ujawniać, jednak prokuratura zdobyła listę uczestników wyjazdu z 2016 roku - zarówno studentów jaki i wykładowców - dotarła do świadków i przesłuchała wszystkich.
Jak przekazała Prokuratura Rejonowa Katowice Południe, chodzi o dwie poszkodowane studentki. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mieli je dotykać i całować. Nie przyznają się do zarzutów. Postępowanie jest w toku.
Zarzuty dla dwóch pracowników ŚUM. Uczelnia odpowiada
Po tym, jak dwóch pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymało zarzuty w sprawie molestowania, uczelnia przesłała swoje stanowisko w tej sprawie. - W 2020 r. Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach niezwłoczniepo zapoznaniu się z treścią publikowanych na stronie Facebook fanpageʼu „Śumemes” wpisów dotyczących zdarzeń podczas organizowanych przez Uczelnię obozów dla studentów kierunku ratownictwa medycznego złożył do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - przypomina Agata Pustułka, rzeczniczka prasowa ŚUM.
I dalej. - Do chwili obecnej Uczelnia nie została przez prowadzący postępowanie organ ścigania poinformowana o formułowanych wobec konkretnych pracowników zarzutach. Niemniej jednak zważywszy na wskazane w artykułach prasowych informacje, jeżeli w najbliższych dniach nie zostaną one przekazane bezpośrednio od Organu prowadzącego postępowanie, JM Rektor wystąpi o potwierdzenie tych okoliczności. Powyższe jest niezbędne do podjęcia przez Pracodawcę decyzji (wdrożenia właściwych postępowań) w granicach przewidzianych prawem, w tym Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U . z 2021 r., poz. 478 z późn. zm.) - zaznacza Pustułka.