smog na Śląsku

i

Autor: Ra2nski/ www.facebook.com/Ra2nskiii smog na Śląsku

Oddychamy trucizną! Dopuszczalne normy przekroczono o ponad 1600%, jest bardzo źle!

2017-12-18 10:33

O smogu słyszał chyba niemal każdy, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jaki to ogromny problem dla naszego zdrowia. Niedzielny wieczór i noc, m.in. w Katowicach były niemalże rekordowe, jeżeli chodzi o przekroczenie dopuszczalnych norm.

W Katowicach, chwilę przed 23:00, zarejestrowano aż ponad 1600% przekroczenia dopuszczalnej normy jeżeli chodzi o PM2,5 i o ponad 1000% w przypadku PM10. To bardzo wysoki i mocno niepokojący wynik!

Poniedziałkowy poranek w większości miast w naszym regionie wyglądał już nieco lepiej, bo według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w przeważającej ilości miejscowości, jakość powietrza jest dzisiaj dobra, a nawet bardzo dobra.

Jednak z pewnymi wyjątkami, m.in. w Katowicach, gdzie od rana norma PM2,5 jest przekroczona o 220% (pomiar z godziny 8:00). W ciągu dnia, sytuacja może się jeszcze pogorszyć i wieczorem znów mogą paść kolejne, niechlubne rekordy...

Pył zawieszony PM10 i PM2,5, czyli co nam grozi?

PM10 składa się z cząstek zawieszonych w powietrzu, które są zlepkiem różnych substancji, np.metali ciężkich i substancji toksycznych. Pył ten może dotrzeć do naszych górnych dróg oddechowych i płuc, mogące powodować np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. Przyczyniają się także do zaostrzeń objawów chorób alergicznych jak astma czy alergiczne zapalenie spojówek. Dłuższe narażenie na wysokie stężenie pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca, a nawet może się przyczynić do zachorowania na schorzenia nowotworowe.

Rekompensaty za deputat węglowy. Kiedy byli górnicy dostaną 10 tysięcy złotych?

Poziom dopuszczalny dla stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3, poziom informowania zaczyna się przy 200 µg/m3, natomiast z poziomem alarmowym spotykamy się przy 300 µg/m3. 

PM2,5 to bardzo drobne cząsteczki, które mogą docierać do naszych górnych dróg oddechowych i płuc, mogą także przenikać do krwi. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3. 

W szczególności osoby starsze, chore, dzieci i kobiety w ciąży powinny unikać długiego przebywania na zewnątrz. W każdym przypadku, przebywanie na powietrzu należy skrócić do minimum, zrezygnować z czynności fizycznych.

Co robić?

 W okresie grzewczym praktycznie nie ma dnia, aby normy pyłu zawieszonego nie były przekroczone, czasem nawet o kilkaset procent. Nie wolno bagatelizować tego problemu – zwracajmy uwagę na to czym my i nasi sąsiedzi palą w piecach. 

Napadli na 17-latka w centrum Katowic. Policja publikuje ich wizerunki i prosi o pomoc [ZDJĘCIA, WIDEO]

Coraz więcej jest także inicjatyw oddolnych. W niemal każdym mieście istnieje fanpage związany z alarmem smogowym – Zabrzański Alarm Smogowy, Gliwicki Alarm Smogowy, Zagłębiowski Alarm Smogowy. Znajdziecie tutaj m.in. informacje o przekroczeniu norm, ostrzeżenia, informacje o inicjatywach związanych ze zmniejszeniem zanieczyszczeń w mieście. 
W bardzo dużym stopniu od nas zależy jakość powietrza, którym oddychamy!

Zobacz też: Chciał pomóc sąsiadce, a ta rzuciła się na niego z nożem!​

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki