Odra niepokoi epidemiologów

i

Autor: www.pixabay.pl Odra niepokoi epidemiologów

Odra niepokoi epidemiologów. Czy mamy się czego obawiać w woj. śląskim? [AUDIO]

2018-11-29 17:31

Mimo że na Śląsku nie grozi nam epidemia odry, nie oznacza to, że w zupełności możemy spać spokojnie. Powód? Spada liczba osób zaszczepionych przeciwko groźnemu wirusowi. Lekarze podkreślają, że to najskuteczniejsza forma obrony przed chorobą.

Od początku roku w woj. śląskim na odrę zachorowało 6 osób. To naprawdę niewiele patrząc na przypadki choroby, które odnotowano w ostatnim czasie na Mazowszu. Groźny wirus szaleje również w Europie. Zachorowania na odrę odnotowują: Belgia, Bułgaria, Finlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Grecja,  Szwecja, Luksemburg, Szwajcaria, Francja, Dania, Czechy, Rumunia, Hiszpania, Litwa, Łotwa,  Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Serbia, Ukraina, a także Rosja i Izrael.

Z tego powodu eksperci zalecają ostrożność. Tym bardziej, że spada liczba zaszczepionych osób przeciwko odrze. – mówi  epidemiolog Renata Cieślik-Tarkota z śląskiego sanepidu.

Polska wolna jest od odry rodzimej. Ogniska choroby, które  u nas występują to wina wirusa, który nadciągnął z Europy. Tam sytuacja wymyka się spod kontroli. W zeszłym roku na Starym Kontynencie odnotowano 300% wzrost zachorowań na tę zakaźną chorobę. To nie wróży nic dobrego. – mówi Jacek Kozakiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej 

Epidemiolodzy uspokajają, aby nie wpadać w panikę, ale podjąć kroki zapobiegawcze.

Badanie krwi możemy wykonać w przychodni lekarskiej lub sanepidzie. Zdaniem lekarzy odra jest groźna z powodu występowania powikłań po zachorowaniu. Przyczyną zgonów są zwykle powikłania po odrze, które występują najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia oraz u dorosłych w wieku powyżej 20 roku życia. 

Zobacz też: Katowice: W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka leczą... śmiechem! [ZDJĘCIA, AUDIO]

Zobacz TO WIDEO 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają