Naukowcy, studenci i doktoranci, z którymi można będzie przeniknąć w głąb świata nauki – tak będzie wyglądał osiemnasty już Opolski Festiwal Nauki, który odbywa się dzięki dofinansowaniu z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
Przed wykładowcy nie lada wyzwanie - przekazać swoją wiedzę w taki sposób aby inni nie tylko zrozumieli co do nich mówimy, ale uznali, że jest to ciekawe. Ważne jest też, by oprócz nauki móc dobrze się bawić. Tym bardziej będzie to trudne zadanie, że z powodu pandemii zaistniała konieczność przeniesienia opolskiego festiwalu popularyzującego naukę do internetu. W dobie narastającego niebezpieczeństwa przekazania wirusa COVID-19 możliwe jest jedynie zaprezentowanie wiedzy na odległość.
Naukowcy Opolszczyzny nie dali jednak za wygraną i wykazali niesamowitą kreatywność w przygotowaniu ciekawych wydarzeń i wciągnięcia publiczności do działania. Niewątpliwie byłoby lepiej, aby publiczność była na miejscu, jednak możliwość transmisji pozwoli na bezpieczny, zdalny udział w wydarzeniach. Umożliwi również spotkania z młodzieżą z najdalszych zakątków Polski. Poprzez nieograniczoną sieć można dotrzeć pod strzechy wszystkich uczestników, którzy maja chęć poznania i jakiekolwiek narzędzie połączone z siecią.
Opolski Festiwal Nauki: Start z dużym przytupem!
Tegoroczny festiwal wystartuje ze sporym rozmachem - wykładami niesamowitych ludzi zamiłowanych w zwiedzaniu świata. XVIII Opolski Festiwal Nauki rozpocznie się 6 listopada o godzinie 17:30 Opolskim Festiwalem Podróżników, który już zdobył swoich zwolenników i jest wspaniałym wydarzeniem Opolszczyzny. Teraz i Ty możesz wybrać się w niesamowitą podróż do Indii. Wystarczy, że klikniesz w ten link.
Wszystkie wydarzenia dostępne publicznie będą dostępne na Facebooku Opolskiego Festiwalu Nauki i Uniwersytetu Opolskiego.
Kolejnym smaczkiem naukowym jest Opolski Piknik Naukowy, który rozpocznie się 8 listopada 2020 o godzinie 14:00, w trybie rzeczywistym będzie transmitowany w przestrzeń mediów społecznościowych z możliwością zadawania pytań i zdobywania nagród. Równocześnie prowadzone będą dwie transmisje: z wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla publiczności w wieku od 5 do 105 lat. Dostępne będą również wydarzenia nagrane wcześniej przez zespoły badaczy i udostępnione na stronie festiwalowej: festiwal.opole.pl.
Na potrzeby Opolskiego Pikniku Naukowego została wprowadzona specjalna waluta UniCoin. Uczestnik może zainstalować na telefonie aplikację OFN i odpowiadając na pytania zdobywać majątek. Dla 20 uczestników najbogatszych w UniCoiny zdobyte w najkrótszym czasie przewidziane są nagrody. Warto grać i zdobywać wiedzę. Odpowiedzi na pytania będą zawarte w wystąpieniach opolskich naukowców. Uważny słuchacz nie będzie miał problemu ze zdobywaniem waluty.
W trakcie sześciogodzinnego spotkania zaprezentujemy pokazy fizyczne, chemiczne, przyrodnicze. Nie zabraknie zabaw rodzinnych dla dzieci z rodzicami i porad: jak bawić i opiekować się dziećmi oraz jak być pięknym i zdrowym człowiekiem. Przeprowadzona zostanie metamorfoza w pięknego łabędzia. Atmosferze rodzinnej zabawy w kręgu dinozaurów towarzyszyć będą kryminalne zagadki Opola i porady prawne dla potrzebujących. Będzie można zobaczyć dźwięk i poszukać kamienia filozoficznego chemii. Poznamy, czym różni się hałas od dźwięku i jak można stworzyć fabułę w grze. Na zakończenie przeniesiemy się w strefę kobiecych wyznań.
Ten listopadowy weekend jest startem do wielu spotkań naukowych realizowanych aż do 15 grudnia 2020 r.
Opolski Festiwal Nauki: Czwartkowe spotkania z nauką
W czwartki o godzinie 19 na facebookowym profilu festiwalu odbędą się „Czwartkowe spotkania z nauką”. Pierwsza taka okazja będzie miała miejsce już 12 listopada z dr Magdaleną Przysiężną-Pizarską, która opowie o tym, że archeologia to nauka inna niż wszystkie, o tym, jak wygląda praca kobiety archeologa.
26 listopada odbędzie się spotkanie z wybitnym popularyzatorem nauki prof. Wojciechem Dindorfem, który pokaże proste, zabawne doświadczenia z fizyki dla każdego. Po spotkaniu z młodszymi profesor zaprasza nauczycieli i edukatorów do dyskusji o edukacji.
Z kolei 10 grudnia odbędzie się spotkanie z dr Magdaleną Giercarz-Borkowską poświęcone edukacji domowej w Polsce - dawno, niedawno, dzisiaj.
Opolski Festiwal Nauki. Spotkania z nauką w szkołach
Wychodząc naprzeciw potrzebom szkolnym opolscy badacze zaproponowali spotkania z nauką kierowane do szkół. Prowadzone będą one za pomocą internetowej platformy MS Teams. Lista proponowanych wykładów i warsztatów zamieszczona jest na stronie festiwalowej. Zaproponowano również serię konkursów, których rozstrzygnięcie odbędzie się podczas dnia otwartego dyscypliny.
- 26 listopada - Dzień otwarty nauk fizycznych i konferencja Energetyka XXI wieku. Instytut Fizyki poprowadzi konferencję na temat Energetyki XXI wieku. Wystąpi Jeff Ongena z Plasma Physics Laboratory, Royal Military Academy w Belgii z prezentacją "Nuclear Fusion, an essential component of the energy mix of the future" Będzie też dr inż. Marek Rabiński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Krakowie, który opowie o Czarnobylu, oraz dr Grzegorz Jezierski z Politechniki Opolskiej, który zaprezentuje wady i zalety elektrowni jądrowej opartej na rozpadzie promieniotwórczym.
- 30 listopada - Dzień otwarty nauk o zdrowiu - Pielęgniarstwo - w SCK. W ramach wykładu prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simo, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu omówi współczesne zagrożenia epidemiologiczne – diagnostyka, możliwości i perspektywy terapii SARS-CoV-2/Covid-19.
- 1 grudnia - Dzień otwarty nauk teologicznych
- 2 grudnia - Dzień otwarty nauk informatycznych
- 3 grudnia - Dzień otwarty nauk biologicznych
- 7 grudnia - Dzień otwarty nauk o polityce i komunikacji społecznej
- 14 grudnia - Dzień otwarty nauk chemicznych
Wszystkie spotkania będą transmitowane na Facebooku.
Warsztaty o wszechświecie i tajemnicach ciemności
Poszukiwać informacji o wszechświecie i tajemnicach ciemności będzie można podczas Nocy Nauki - 4 grudnia. Podczas Nocy Nauki odbędą się warsztaty w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii, nastąpi też rozstrzygnięcie konkursu Odkrywca Światów. Całość będzie realizowana zdalnie. Nagrody zostaną przesłane laureatom pocztą. Podczas Nocy Nauki będzie możliwość spotkania z astronomem i spojrzenia w niebo w poszukiwaniu Marsa. Od kilku miesięcy bowiem Mars króluje na niebie i wspólnie z Jowiszem i Saturnem tworzą spektakl astronomiczny. Podczas takiej aury zostanie zainaugurowany kolejny rok Wirtualnej Akademii Astronomii.
Tegoroczną edycję festiwalu organizują: Uniwersytet Opolski w roli lidera, Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Urząd Miasta Opola i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.
Przeniknij w wirtualny świat i dołącz do nauki poprzez zabawę, weź udział w konkursie i złów nagrody festiwalowe. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie festiwal.opole.pl!
Artykuł Sponsorowany